«Փաստ». Փաշինյանն օրվա մեջ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի հետ հեռախոսային կոնսուլտացիաներ է կազմակերպում
«Փաստ» թերթը գրում է. «Վերջին շրջանում բավական շատ է խոսվում այն մասին, որ Նիկոլ Փաշինյանի տեսքով քաղաքական ասպարեզ է վերադարձել ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը: Այդ խոսակցություններն ավելի ակտիվացան, երբ պաշտոններ ստացան ակնհայտ «լևոնական» գործիչներ (Տիգրան Հակոբյան, Վլադիմիր Կարապետյան և այլն):
«Փաստ» թերթի՝ իշխանությանը մոտ կանգնած աղբյուրները պնդում են, որ այս խոսակցություններում կան ճշմարտության տարրեր. բանն այն է, որ իր որոշումների մեծ մասի առումով, հատկապես արտաքին քաղաքականության հետ ասոցացվող, վարչապետի հիմնական խորհրդատուն Տեր–Պետրոսյանն է:
Մեր տեղեկություններով, Փաշինյանը օրվա մեջ կոնկրետ ժամանակահատվածում «Պապիի» հետ հեռախոսային կոնսուլտացիաներ է կազմակերպում: Ըստ օդում կախված լուրերի՝ հենց Տեր–Պետրոսյանն է դեռևս հունիսին Փաշինյանին հուշել Ռոբերտ Քոչարյանին խաղից արագ հանելու գաղափարը՝ քաղաքական դաշտում նրա ակտիվացումը կանխելու համար: Ի դեպ, առաջին նախագահը վերջին շրջանում բավական ակտիվ կուլիսային հանդիպումներ է ունենում, օրինակ՝ նախօրեին նա հանդիպել է ՀՀ–ում Իտալիայի դեսպանի հետ՝ դեսպանի նախաձեռնությամբ»:

«Паст»: Пашинян в течение дня организует телефонные консультации с Левоном Тер-Петросяном
Газета «Паст» пишет, что в последнее время довольно много разговоров о том, что в лице Никола Пашиняна на политическую арену вернулся первый президент Армении Левон Тер-Петросян. Эти разговоры еще более активизировались после того, когда на должности были назначены откровенно «левоновские» деятели (Тигран Акопян, Владимир Карапетян и т.д.).
Как утверждают близкие к власти источники издания, в этих разговорах есть элемент правды: дело в том, что в плане большей части решений премьер-министра, особенно ассоциируемых со сферой внешней политики, его основным советником является Тер-Петросян.
«По нашим сведениям, Пашинян в течение дня организует в конкретный период времени телефонные консультации с «Дедом». Согласно висящим в воздухе слухам, именно Левон Тер-Петросян еще в июне подсказал Пашиняну идею вывести быстро из игры Роберта Кочаряна, чтобы пресечь его активизацию на политическом поле. Кстати, первый президент в последнее время довольно активно проводит закулисные встречи, например, накануне он встретился с послом Италии в Армении, по инициативе посла», - пишет газета.