«Գազպրոմբանկը» սառեցրել է վենեսուելական PDVSA-ի  հաշիվները
«Գազպրոմբանկը» սառեցրել է վենեսուելական նավթային PDVSA  ընկերության հաշիվները, իրեն ԱՄՆ պատժամիջոցներից ապահովագրելու համար: Այս մասին Reuters-ին հայտնել են բանկից, սակայն վարկային կազմակերպությունից դեռևս պաշտոնական հայտարարություն չկա:
Հունվարի սկզբերին հայտնի է դարձել, որ PDVSA-ն բանկային հաշիվները տեղափոխում է «Գազպրոմբանկ», սակայն բանկից այդ տեղեկությունը  չեն հաստատել:
Վենեսուելական ընկերությունը հունվարի վերջից հայտնվել էր ԱՄՆ պատժամիջոցների ցանկում:  Սահմանափակումները կհանվեն, եթե եկամուտները փոխանցվեն այն բանկային հաշիվներին, որոնց մասնակի հասանելիություն ունի ընդդիմության առաջնորդ Խուան  Գուայդոն:
Հունվարի 23-ին գործող նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյից դժգոհության ֆոնին՝ Խուան Գուայդոն ինքն իրեն Վենեսուելայի առաջնորդ է հռչակել:  Մի շարք երկրներ ճանաչել են նրան որպես նախագահ, սակայն Ռուսաստանը, Թուրքիան, Չինաստանը, Մեքսիկան և մի շարք այլ երկրներ հայտնել են, որ աջակցում են Մադուրոյին:

Газпромбанк заморозил счета венесуэльской нефтяной госкомпании
Газпромбанк заморозил счета венесуэльской нефтегазовой госкомпании PDVSA, чтобы снизить возможные риски из-за санкций США.
Об этом сообщает источник агентства Reuters в банке, но от самой кредитной организации официального подтверждения пока нет.
В начале января стало известно, что PDVSA переводит банковские счета в Газпромбанк, но сам банк эту информацию не подтвердил. Венесуэльская компания находится в американском черном списке с конца января. Ограничение будет снято, если доходы будут аккумулироваться на счетах, доступ к которым частично имеет лидер венесуэльской оппозиции Хуан Гуайдо.
23 января на волне недовольства действующим президентом Николасом Мадуро спикер парламента Венесуэлы Хуан Гуайдо объявил себя временным главой республики. США, страны группы Лимы заявили о его признании. В свою очередь легитимность Мадуро поддерживают Россия, Китай, Мексика, Турция и ряд других стран.