ԱՄՆ-ն խոր ճգնաժամ է ապրում, հայտարարել է Պեսկովը
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը թուրքական Hurriyet թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն դարձել է ամենաանկանխատեսելի երկիրը և գտնվում է խորը ճգնաժամում, հայտնում է РИА Новости-ն:
«ԱՄՆ-ն դարձել է ամենաանկանխատեսելի երկիրը: Օրինակ՝ մեր նախագահը նախագահ է, անում է այն, ինչ ասում է և նա այնպես է անում, որ ուրիշներն անեն այն, ինչ նա ասում է: ԱՄՆ-ն խոր ճգնաժամում է, մենք հասկանում ենք այն դժվարությունները, որոնց միջով նրանք անցնում են, բայց մենք նաև անհաբերությամբ սպասում ենք», - ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով հարցին, արդյոք ԱՄՆ-ն պատրաստվում է Սիրիայից դուրս բերել զորքերը:
2014 թվականից ԱՄՆ-ն և նրա դաշնակիցները Սիրիայում և Իրաքում ԻՊ (Ռուսաստանում արգելված) ահաբեկչական խմբավորման դեմ գործողություն են իրականացնում, ընդ որում գործում են առանց երկրի պաշտոնական իշխանությունների համաձայնության: Անցյալ տարվա դեկտեմբերին Թրամփը հայտարարել էր զորքերի դուրս բերման մասին՝ առանց վերջնական ժամկետների հստակեցման:

США находятся в глубоком кризисе, заявил Песков
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков заявил в интервью турецкой газете Hurriyet, что США стали самой непредсказуемой страной и находятся в глубоком кризисе.
"США стали самой непредсказуемой страной. Например, наш президент является президентом, он делает то, что говорит, и он делает так, чтобы другие делали то, что он говорит. США находятся в глубоком кризисе, мы понимает трудности, через которые они проходят, но мы также с нетерпением ждем", - заявил Песков, отвечая на вопрос, действительно ли США собираются вывести войска из Сирии.
США и их союзники с 2014 года проводят в Сирии и Ираке операцию против террористической группировки ИГ  (запрещена в РФ), причем в Сирии действуют без согласия официальных властей страны. В декабре прошлого года Трамп объявил о выводе войск из Сирии без уточнения конечных сроков такого вывода.