Իրանում Սաուդյան Արաբիային և ԱՄԷ-ին մեղադրել են ահաբեկիչներին հովանավորելու համար
Իրանի գլխավոր շտաբի ղեկավար Մոհամադ Բաքերին Սաուդյան Արաբիային և Արաբական Միացյալ Էմիրություններին (ԱՄԷ) մեղադրել է ահաբեկիչներին հովանավորելու համար, որոնք հարձակում են կատարել Իսլամական հեղափոխության պահապանների զորակազմի (ԻՀՊԶ, Իրանի զինված ուժերի բաղկացուցիչ մասը) վրա, որի հետևանքով զոհվել է 27 մարդ, հայտնել է Tasnim գործակալությունը:
Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ փետրվարի 13-ին Սիստանի և Բելուջստանի նահանգում մահապարտ ահաբեկիչը պայթեցրել է ականապատված ավտոմեքենան Իսլամական հեղափոխության պահապանների զորակազմի ավտոբուսի մոտ: Ինչպես հայտնել է IRNA գործակալությունը, վկայակոչելով ԻՀՊԶ-ի հայտարարությունը, վերջին տվյալներով՝ ահաբեկչական հարձակման զոհ է դարձել 27 մարդ, տուժել է 13 հոգի: Սուննիների «Ջեյշ ալ Ադլ» ծայրահեղական խմբավորումն ստանձնել է պայթյունի պատասխանատվությունը:
«Եթե որևե խմբավորում թաքնվում է Պակիստանում՝ փող ստանալով Սաուդյան Արաբիայից և ԱՄԷ-ից և նրանց զենքը, և մարդկանց է ներդնում երկրում նման ահաբեկչական հարձակումներ կատարելու համար,  նրանք պետք է իմանան, որ իրանական ազգի վրեժի բոցը կոչնչացնի իրենց գահատոհմը», - մեջերում է Tasnim գործակալությունը Բաքերիի հայտարարությունը:

В Иране обвинили Саудовскую Аравию и ОАЭ в спонсировании боевиков
Глава генштаба Ирана Мохаммад Бакери обвинил Саудовскую Аравию и ОАЭ в спонсировании террористов, совершивших нападение на Корпус стражей исламской революции (КСИР, часть вооруженных сил Ирана), при котором погибли 27 человек, передает агентство Tasnim.
Ранее сообщалось, что 13 февраля террорист-смертник за рулем заминированного автомобиля подорвался рядом с автобусом КСИР в провинции Систан и Белуджистан. Как сообщило агентство IRNA со ссылкой на заявление КСИР, по последним данным, жертвами террористической атаки стали 27 человек, 13 пострадали. Суннитская экстремистская группировка "Джейш аль-Адль" взяла на себя ответственность за взрыв.
"Если какая-либо группировка скрывается в Пакистане, получая деньги Саудовской Аравии и ОАЭ и их оружие, и внедряет людей в страну (Иран – ред.) для совершения таких террористических атак, (они – ред.) должны знать, что пламя мести иранской нации уничтожит их династию", - цитирует агентство Tasnim заявление Багери.