Ակնհայտ հետընթաց. Շարմազանովը՝ կիսանախագահական համակարգի անցնելու ՀԱԿ-ի առաջարկի մասին
Չի՛ կարելի թույլ տալ վերադարձ դեպի անցյալ, Facebook-յան իր էջում գրել է ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը։
«Համացանցում սկսել են ակտիվորեն քննարկել Նիկոլի քաղաքական կնքահայր Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավորած ՀԱԿ-ի առաջարկները՝ կիսանախագահական համակարգի անցնելու վերաբերյալ: Սա ակնհայտ հետընթաց կլինի թե՛ ժողովրդավարության զարգացման, թե՛ ազգային անվտանգության ամրապնդման և թե՛ պարլամենտարիզմի և քաղաքական բազմակարծության ապահովման տեսակետից: Նման քայլն ավելի կամրապնդի քաղաքական մենաշնորհը մեկ անհատի ձեռքում: Չի՛ կարելի թույլ տալ վերադարձ դեպի անցյալ:
Առաջնայինը պետք է լինեն ոչ թե մեկ մարդու կամ խմբի շահերի սպասարկումն, այլ ազգային անվտանգության ամրապնդումն ու ժողովրդավարական արժեքների ու քաղաքական բազմակարծության պահպանումը:
Հ.Գ. Առաջիկայում ավելի հանգամանալից կանդրադառնամ այն վտանգներին, որն իր մեջ պարունակում է հնարավոր վերադարձը կիսանախագահական համակարգին», - գրել է Է. Շարմազանովը։

Это очевидный регресс – Эдуард Шармазанов о переходе к полупрезидентской системе
Нельзя допускать возврата к прошлому, написал на своей странице в Facebook пресс-секретарь Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов.
«В социальной сети начали активно обсуждать предложения возглавляемого политическим крестным отцом Никола Пашиняна Левоном Тер-Петросяном «Армянского национального конгресса» о переходе к полупрезидентской системе. Это – очевидный регресс как с точки зрения развития демократии, так и укрепления национальной безопасности, парламентаризма и политического плюрализма.
Подобный шаг еще более укрепит политическую монополию в руках одного человека. Нельзя допускать возврата к прошлому.
Первоочередной задачей должны стать не обслуживание интересов одного человека или группы людей, а сохранение национальной безопасности, демократических ценностей и политического плюрализма.
P.S. В ближайшее время более обстоятельно обращусь к тем опасностям, которые таит в себе возможное возвращении к полупрезидентской системе правления», - написал Эдуард Шармазанов.