Իտալիայի նախկին վարչապետի ծնողները ձերբակալվել են խարդախության կասկածանքով
Իտալիայի նախկին վարչապետ Մատեո Ռենցիի ծնողները՝ Տիցիանո Ռենցին և Լաուրա Բովոլին, տնային կալանքի տակ են վերցվել խարդախության կասկածանքով, հայտնել են զանգվածային լրատվամիջոցները:
Նրանց կասկածում են այն բանում, որ խարդախ ճանապարհով սնանկացրել են իրենց պատկանող ընկերությունները, օգտագործել կեղծ հաշիվներ:
Տնային կալանքը խափանման միջոց է ընտրվել նրանց կողմից ապացույցների թաքուցումից կամ խեղաթյուրումից խուսափելու նպատակով: Կասկածյալների նկատմամբ հետաքննությունը շարունակվում է:
«Ես շատ եմ հավատում արդարադատության իտալական համակարգին: Ուստի ցանկանում են շտապ ներկա լինել դատին», - գրել է Իտալիայի նախկին վարչապետը Facebook-ում:
Նրա խոսքով՝ փորձագետները հայտարարել են, որ «երբեք նման անհեթեթ և անհամաչափ միջոց չեն տեսել»: Ռենցիի կարծիքով՝ իր ընտանիքի դեմ հարձակումները կապված են իր քաղաքական գործունեության հետ:
Մատեո Ռենցին Իտալիայի կառավարությունը գլխավորել է 2014 թվականի փետրվարից մինչև 2016 թվականի դեկտեմբերը:

Родители бывшего премьер-министра Италии арестованы по подозрению в мошенничестве
Родители бывшего премьера Италии Маттео Ренци - Тициано Ренци и Лаура Боволи - помещены под домашний арест по подозрению в мошенничестве, сообщают СМИ.
Они подозреваются том, что мошенническим путем обанкротили принадлежащие им компании, использовали поддельные счета.
Домашний арест избран мерой пресечения во избежание сокрытия или подтасовки ими доказательств. Следствие в отношении подозреваемых продолжается.
"Я очень верю в итальянскую систему правосудия. Поэтому мне хочется поскорее поприсутствовать на суде", - написал бывший премьер Италии в Facebook.
По его словам, эксперты заявили, что "никогда не видели такой абсурдной и непропорциональной меры". По мнению Ренци, нападки на его семью связаны с его политической деятельностью.