Յուրի Խաչատուրովին քրեական գործի նյութերը փոխանցվել են հայերեն, չթարգմանված
Հատուկ քննչական ծառայությունը մերժել է մարտի 1-ի վերաբերյալ քրեական գործով անցնող մեղադրյալների պաշտպանների միջնորդությունը 76 հատորանոց քրեական գործին ծանոթանալ 76 աշխատանքային օրերի ընթացքում։
ՀՔԾ լրատվական ծառայությունից Aysor.am-ին փոխանցեցին, որ քննիչի որոշմամբ հնարավորություն է տրվել նրանց գործի նյութերին ծանոթանալ 50 ոչ թե աշխատանքային, այլ օրացուցային օրերի ընթացքում։ Քրեական գործի նախաքննության ավարտի մասին ՀՔԾ-ն հայտարարել էր փետրվարի 15-ին, ինչը նշանակում է, որ առնվազն մեկ և կես ամիս անց քրեական գործը կմտնի դատարան։
ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը քրեական գործի նյութերի հետ կապված որոշ խնդիրներ ունի. քրեական գործը նրան է տրամադրվել հայերենով։ Խաչատուրովի փաստաբան Միհրան Պողոսյանի ներկայացմամբ, իր պաշտպանյալը ծնվել, մեծացել, դպրոց է հաճախել Վրաստանում, այնուհետև ԽՍՀՄ տարածքում ստացել բարձրագույն կրթություն և չի տիրապետում հայերենին, հետևաբար չի կարող ծանոթանալ քրեական գործի նյութերին։
ՀՔԾ-ից հաստատեցին, որ քննիչը մերժել է Յուրի Խաչատուրովի պաշտպանի միջնորդությունը՝ քրեական գործի նյութերը  ռուսերեն թարգմանությամբ տրամադրելու մասին։ Առայմ հայտնի չէ՝ ինչ հիմքով է միջնորդությունը մերժվել։
Նշենք, որ այս քրեական գործով մեղադրյալներ են ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը և ԱԱԽ նախկին քարտուղար Արմեն Գևորգյանը։

SIS rejects request to provide materials of criminal case of CSTO ex-secretary general Yuri Khachaturov in Russian translation
19/02/2019 16:40
The Special Investigation Service has rejected the motion of the attorneys of defendants passing with March 1 criminal case to get familiarized with the 76 volume-long criminal case during 76 working days.
SIS press service informed Aysor.am that with the decision of the investigator they were given an opportunity to get familiarized with the materials of the case during 50 calendar days and not working days.
Besides, the SIS confirms that the request to provide materials of the CSTO former secretary general Yuri Khachaturov’s case in Russian translation has been rejected.
Khachaturov’s attorney Mihran Poghosyan said his defendant was born, grown and went to school in Georgia, got higher education in USSR and does not know Armenian well enough to get familiarized with the materials of the criminal case.