Յուրի Խաչատուրովին քրեական գործի նյութերը փոխանցվել են հայերեն, չթարգմանված
Հատուկ քննչական ծառայությունը մերժել է մարտի 1-ի վերաբերյալ քրեական գործով անցնող մեղադրյալների պաշտպանների միջնորդությունը 76 հատորանոց քրեական գործին ծանոթանալ 76 աշխատանքային օրերի ընթացքում։
ՀՔԾ լրատվական ծառայությունից Aysor.am-ին փոխանցեցին, որ քննիչի որոշմամբ հնարավորություն է տրվել նրանց գործի նյութերին ծանոթանալ 50 ոչ թե աշխատանքային, այլ օրացուցային օրերի ընթացքում։ Քրեական գործի նախաքննության ավարտի մասին ՀՔԾ-ն հայտարարել էր փետրվարի 15-ին, ինչը նշանակում է, որ առնվազն մեկ և կես ամիս անց քրեական գործը կմտնի դատարան։
ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը քրեական գործի նյութերի հետ կապված որոշ խնդիրներ ունի. քրեական գործը նրան է տրամադրվել հայերենով։ Խաչատուրովի փաստաբան Միհրան Պողոսյանի ներկայացմամբ, իր պաշտպանյալը ծնվել, մեծացել, դպրոց է հաճախել Վրաստանում, այնուհետև ԽՍՀՄ տարածքում ստացել բարձրագույն կրթություն և չի տիրապետում հայերենին, հետևաբար չի կարող ծանոթանալ քրեական գործի նյութերին։
ՀՔԾ-ից հաստատեցին, որ քննիչը մերժել է Յուրի Խաչատուրովի պաշտպանի միջնորդությունը՝ քրեական գործի նյութերը  ռուսերեն թարգմանությամբ տրամադրելու մասին։ Առայմ հայտնի չէ՝ ինչ հիմքով է միջնորդությունը մերժվել։
Նշենք, որ այս քրեական գործով մեղադրյալներ են ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը և ԱԱԽ նախկին քարտուղար Արմեն Գևորգյանը։

Материалы уголовного дела переданы экс-генсеку ОДКБ на армянском языке
Специальная следственная служба Армении отклонила ходатайство адвокатов обвиняемых по делу 1 марта 2008 года в ознакомлении с материалами уголовного дело из 76 томов в течение 76 рабочих дней.
Как сообщили Aysor.am в Специальной следственной службе, решением следователя защите предоставлено 50 календарных дней.
Кроме того, Специальная следственная служба отказала защите бывшего генсека ОДКБ Юрия Хачатурова в просьбе о переводе материалов дела с армянского на русский язык.
Адвокат Ю.Хачатурова Мигран Погосян заявил, что его подзащитный родился, вырос и получил среднее образование в Грузии, высшее образование получил в СССР, и не владеет армянским для ознакомления с материалами дела.
Напомним, что обвиняемыми по делу являются экс-президент Армении Роберт Кочаряна, экс-министр обороны Сейран Оганян, экс-генсек ОДКБ Юрий Хачатуров, бывший вице-премьер Армен Геворкян.
Р.Кочарян обвиняется в свержении конституционного строя и получении взятки в особо крупном размере, С.Оганян и Ю.Хачатуров обвиняются в свержении конституционного строя, А.Геворкян - в пособничестве свержению конституционного строя, получении взятки в особо крупном размере и легализации незаконного имущества.