Կորուստը չափազանց մեծ է. նախագահը ցավակցական հեռագիր է հղել Լուիզ Մանուկյան-Սիմոնի մահվան կապակցությամբ
20/02/2019 15:20
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել ազգային գործիչ ու բարերար Լուիզ Մանուկյան-Սիմոնի մահվան կապակցությամբ:
«Խոր կսկիծ ու ցավ ապրեցի՝ ստանալով մեր ժողովրդի արժանավոր դուստր, ազգային գործիչ ու բարերար Լուիզ Մանուկյան-Սիմոնի մահվան գույժը:
Այս կորուստը չափազանց մեծ է Հայաստանի, Արցախի ու աշխարհասփյուռ հայության համար, քանզի Տիկին Մանուկյան-Սիմոնն ամենասերտ առնչությունն ուներ այն ամենի հետ, որ կոչվում է հայ ու Հայաստան՝ մշտապես լինելով նրանց կողքին ու նրանց մեջ:
Որպես արժանի զավակ իր ազգանվեր ծնողների՝ Հայաստանի Ազգային հերոս Ալեք Մանուկյանի և տիկին Մարի Մանուկյանի, որպես Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության նախագահ ու բարերար, նրա մատուցած ծառայությունները Հայրենիքին, Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուն և աշխարհասփյուռ հայ ժողովրդին իրապես բացառիկ են իրենց ծավալներով ու բովանդակությամբ:
Հայաստանի անկախացումից ի վեր Հայաստանն ու Արցախը դարձան նրա հայրենանվեր գործունեության թիրախը, որոնց Տիկին Լուիզ Մանուկյան-Սիմոնը նվիրված մնաց մինչև իր կյանքի վերջը: Որպես Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության երկարամյա նախագահ, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Հոգաբարձուների խորհրդի անդամ ու պատվավոր անդամ, նա բազմաթիվ ծրագրեր նախաձեռնեց ու իրականացրեց թե՛ Հայաստանի Հանրապետությունում, թե՛ Արցախում, թե՛ Սփյուռքում:
Այդ Մեծ Տիկինն իր ընդգրկուն գործունեությամբ և հեղինակությամբ դուրս է գալիս ազգային սահմաններից և մեր ժողովրդին լավագույն կերպով ներկայացնում միջազգային մակարդակով:
Համազգային կորստի այս ծանր պահին անկեղծ ու խորին ցավակցությունս եմ հայտնում Տիկին Լուիզ Մանուկյան-Սիմոնի ընտանիքին ու հարազատներին, եղբորը՝ Ռիչարդ Մանուկյանին, երեք զավակներին, զույգ թոռներին, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությանը, հոգաբարձուների խորհրդին և կիսում բոլորի վիշտը:

Эта потеря слишком велика – президент Армении направил телеграмму соболезнования в связи со смертью Луиз Симон-Манукян
20/02/2019 17:07
Президент Армении Армен Саркисян направил телеграмму соболезнования в связи с кончиной национального деятеля и благотворителя Луиз Симон-Манукян, сообщает пресс-служба президента Армении.
«Я был глубоко обеспокоен и опечален из-за смерти достойной дочери нашего народа, национального деятеля и мецената Луиз Симон Манукян.
Эта потеря слишком велика для Армении, Арцаха и армян всего мира, поскольку г-жа Симон Манукян имела самые близкие отношения с тем, что называют армянин и Армения, всегда находясь рядом с ними и среди них.
Будучи достойным последователем своих патриотов-родителей, Национального героя Армении Алекса Манукяна и г-жи Мари Манукян, будучи президентом и благотворителем Армянского всеобщего благотворительного союза, ее заслуги перед Родиной, Армянской Апостольской Церковью и армянами всего мира поистине уникальны своим объемом и содержанием.
После обретения Арменией независимости Армения и Арцах стали целями ее патриотической миссии, которой г-жа Луиз Манукян-Симон осталась верна до конца жизни. Являясь давним председателем Всеобщего благотворительного союза Армении, членом Совета попечителей Всеармянского фонда Айастан, она инициировала и реализовала множество проектов в Республике Армения, Арцахе и Диаспоре.
Эта Великая Леди с ее обширной работой и авторитетом выходит за пределы национальных границ и наилучшим образом представляет наш народ на международном уровне.
В этот тяжелый момент общенациональной потери я выражаю свои искренние и глубокие соболезнования семье и родственникам г-жи Луиз Манукян-Симон, ее брату Ричарду Манукяну, ее трем детям, ее внукам, Армянскому всеобщему благотворительному союзу, Совету попечителей и разделяю скорбь каждого», - говорится в  телеграмме Армена Саркисяна.