Կառլ Լագերֆելդի ժառանգորդը հայտնի է
Հայտնի մոդելագործ Կառլ Լագերֆելդի սիրեցյալը՝ Շուպետ անունով կատուն, կարող է դառնալ դիզայների կարողության ժառանգորդուհին, հայտնել է Le Figaro հրատարակությունը:
Ինչպես ճշտվում է, բիրմայական կատուն Լագերֆելդի մոտ հայտնվել է 2011 թվականին: Դիզայների հետ ապրելիս նա նույնիսկ հասցրել է «լրացուցիչ վաստակել»՝ մասնակցելով ֆոտոսեսիաների:
«Շուպետն ունի իր կարողությունը, նա ժառանգորդուհի է, և, եթե ինձ հետ ինչ-որ բան պատահի, նա, ով կստանձնի նրա խնամքը, ոչ մի բանի կարիք չի ունենա», - խոստովանել է դիզայները հարցազրույցներից մեկի ժամանակ:
Հարկ է նշել, որ Ֆրանսիայում կենդանին փաստացիորեն չի կարող ժառանգություն ստանալ, քանի որ ո՛չ ֆիզիկական և  ո՛չ էլ իրավական անձ է:
Նման բան հնարավոր է միայն Գերմանիայում, որի քաղաքացի էր կուտուրիեն: Ու թեև  ժառանգության շուրջ վեճերի օրենքով հաշվի է առնվում մարդու բնակության երկիրը (Լագերֆելդի դեպքում խոսքը վերաբերում է Ֆրանսիային), հիմքեր կան ենթադրելու, որ դիզայները կարող էր իր սիրեցյալին կտակել որևիցե հիմնադրամի կամ ֆիզիկական անձի:
Հիշեցնենք, որ Կառլ Լագերֆելդը վախճանվել է կյանքի 86-րդ տարում Փարիզում: Ավելի վաղ հայտնի է դարձել, որ նրա տեղը կզբաղեցնի Վիրժինի Վիարը:

Наследником Лагерфельда может стать его кошка
Любимица известного кутюрье Карла Лагерфельда кошка по кличке Шупетт может стать наследницей состояния дизайнера. Об этом сообщает издание Le Figaro.
Как уточняется, бирманская кошка появилась у Лагерфельда в 2011 году. За время проживания с дизайнером успела даже "подработать", участвуя в фотосессиях.
— У Шупетт есть своё состояние, она наследница, и, если со мной что-то случится, человек, взявший на себя заботу о ней, не будет ни в чём нуждаться, — признался дизайнер в одном из интервью.
Стоит отметить, что во Франции чисто фактически животное не может унаследовать состояние, поскольку не является ни физическим, ни юридическим лицом. Подобное возможно только в Германии, гражданином которой являлся кутюрье.
И, хотя по закону споров о наследстве учитывается страна проживания человека (в случае Лагерфельда речь идёт о Франции. — Прим. Лайфа), есть основания полагать, что дизайнер мог завещать свою любимицу какому-либо фонду или физическому лицу.
Напомним, Карл Лагерфельд скончался в Париже на 86-м году жизни. Ранее стало известно, что его место займёт Виржини Виар.