Արման Բաբաջանյանն առաջարկում է ձևավորել պատգամավորական խումբ՝ Սիրիա մեկնելու նպատակով
Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Բաբաջանյանն առաջարկում է ձևավորել պատգամավորական խումբ՝ Սիրիա մեկնելու նպատակով:
«Փետրվարի 8-ից հայկական հումանիտար առաքելությունը գտնվում է Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում։ Հայաստանի կողմից Սիրիա առաքելություն ուղարկելու քայլն արժանացավ հակասական, իրարամերժ գնահատականների՝ ներառելով արտաքին քաղաքական ամենատարբեր շերտեր։
Այդ գնահատականների, հայտարարությունների ու կարծիքների հորձանուտում երկրորդական պլան մղվեցին բուն առաքելության ներկայացուցիչների՝ խմբի 83 անդամների անվտանգությանն առնչվող հարցերը։ Դրան զուգահեռ մենք ունենք նաև սիրիահայ համայնքի անվտանգության խնդիրները, որոնք առկա էին ինչպես առաքելության ուղարկումից առաջ, այնպես էլ այսօր։
Այս խնդիրներով պայմանավորված՝ ես՝ որպես ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, առաջարկում եմ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների և պաշտպանության ու անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամներից ձևավորել պատգամավորական խումբ՝ Սիրիա մեկնելու, մեր առաքելության անդամներին հանդիպելու և տեղում նրանց խնդիրներին ծանոթանալու նպատակով։ Առաջարկս պահանջվող ընթացակարգերով կհասցեագրեմ նաև ԱԺ նախագահին և համապատասխան հանձնաժողովներին»:

Bright Armenia faction MP offers setting parliamentary group to depart to Syria
Bright Armenia faction MP Arman Babajanyan offers formation of a group of parliamentarians to visit Syria.
“Armenian humanitarian mission is in Syria since February 8. This step has raised contradicting, self-contradicting reactions involving most different foreign political layers,” the MP said, adding that these assessments, followed statements made the key issue, the issue of security of the 83 members of the humanitarian group, secondary.
“Besides, we have the issue of security of the Syrian-Armenian community which was important both before sending humanitarian mission and now too,” he said.
The MP stressed that agreed with the issue as an MP of the Bright Armenia faction he proposes setting a group consisting of MPs of the National Assembly’s Foreign Relations and Defense and Security Affairs Standing Committee to depart to Syria, meet with the members of the mission and get familiarized with their issues on spot.