Արման Բաբաջանյանն առաջարկում է ձևավորել պատգամավորական խումբ՝ Սիրիա մեկնելու նպատակով
Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Բաբաջանյանն առաջարկում է ձևավորել պատգամավորական խումբ՝ Սիրիա մեկնելու նպատակով:
«Փետրվարի 8-ից հայկական հումանիտար առաքելությունը գտնվում է Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում։ Հայաստանի կողմից Սիրիա առաքելություն ուղարկելու քայլն արժանացավ հակասական, իրարամերժ գնահատականների՝ ներառելով արտաքին քաղաքական ամենատարբեր շերտեր։
Այդ գնահատականների, հայտարարությունների ու կարծիքների հորձանուտում երկրորդական պլան մղվեցին բուն առաքելության ներկայացուցիչների՝ խմբի 83 անդամների անվտանգությանն առնչվող հարցերը։ Դրան զուգահեռ մենք ունենք նաև սիրիահայ համայնքի անվտանգության խնդիրները, որոնք առկա էին ինչպես առաքելության ուղարկումից առաջ, այնպես էլ այսօր։
Այս խնդիրներով պայմանավորված՝ ես՝ որպես ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, առաջարկում եմ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների և պաշտպանության ու անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամներից ձևավորել պատգամավորական խումբ՝ Սիրիա մեկնելու, մեր առաքելության անդամներին հանդիպելու և տեղում նրանց խնդիրներին ծանոթանալու նպատակով։ Առաջարկս պահանջվող ընթացակարգերով կհասցեագրեմ նաև ԱԺ նախագահին և համապատասխան հանձնաժողովներին»:

Арман Бабаджанян предлагает сформировать депутатскую группу для поездки в Сирию
Депутат парламента от фракции «Светлая Армения» Арман Бабаджанян предлагает сформировать депутатскую группу для поездки в Сирию.
«С 8-го февраля армянская гуманитарная миссия находится в Сирийской Арабской Республике. Отправка миссии в Сирию со стороны Армении удостоилась противоречивых общественных оценок – включая самые различные внутриполитические слои.
В водовороте этих оценок, заявлений и мнений на второй план были вытеснены вопросы, касающиеся безопасности представителей самой миссии – группы в составе 83 человек. Параллельно с этим у нас есть также проблемы в связи безопасностью армянской общины Сирии, которые существовали как до отправки гуманитарной миссии, так и сейчас.
В связи с этим, я как член фракции «Светлая Армения», предлагаю сформировать из членов постоянных комиссий парламента по внешним связям и по вопросам обороны и безопасности депутатскую группу для поездки в Сирию, встречи с членами нашей миссии и ознакомления на месте с их проблемами. Предложение с необходимыми процедурами будет адресовано также председателю Национального Собрания и соответствующим комиссиям», - говорится в заявлении депутата.