Ռուսական ներկայությունը հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում կարևոր զսպող գործոն է հանդիսանում. Դավիթ Տոնոյան
21/02/2019 19:38
ՀՀ տարածքում գտնվող ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի անձնակազմը բազմիցս հաստատել է իր առջև դրված խնդիրները լուծելու իր բարեխիղճ մոտեցումն ու բարձր ռազմական պատրաստվածությունը, ՌԴ դեսպանատանը Հայրենիքի պաշտպանի օրվա կապակցությամբ հրավիրված ընդունելությանն ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
«Մեկ անգամ չէ, որ ասել եմ՝ ռուսական ներկայությունը հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում կարևոր զսպող գործոն է հանդիսանում ռազմական գործողությունների հավանական վերսկսման համար և նպաստում է տարածաշրջանում անվտանգության և իրավիճակի կայնունությանը», - ասաց Տոնոյանը:
Այս կոնտեքտում Տոնոյանը կարևորեց երկկողմանի միջպետական համաձայնագերի կյանքի կոչումը՝ Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում միասնական պաշտպանական համակարգ ստեղծելուն և ՀՀ-ՌԴ Զինված ուժերի միասնական զորախմբին:

Российское военное присутствие в кавказском регионе является сдерживающим фактором – глава Минобороны Армении
21/02/2019 21:05
Российское военное присутствие в кавказском регионе коллективной безопасности является сдерживающим фактором, препятствующим возобновлению боевых действий в регионе и способствующим сохранению региональной стабильности и безопасности, заявил министр обороны Армении Давид Тоноян на приеме в посольстве России в Ереване по случаю Дня защитника Отечества.
Он заявил о важности армяно-российских государственных соглашений о создании объединенной региональной системы ПВО в кавказском регионе коллективной безопасности и об объединенной группировке войск Армении и России
Д.Тоноян сообщил, что в ходе визита в Москву с министром обороны России подписал ряд документов, направленных на практическую реализацию указанных в соглашениях положений.
«Качественно новый уровень отношений в оборонной сфере с Россией является дополнительным импульсом дальнейшего развития стратегических отношений», - отметил министр.