Ռուսական ներկայությունը հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում կարևոր զսպող գործոն է հանդիսանում. Դավիթ Տոնոյան
21/02/2019 19:38
ՀՀ տարածքում գտնվող ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի անձնակազմը բազմիցս հաստատել է իր առջև դրված խնդիրները լուծելու իր բարեխիղճ մոտեցումն ու բարձր ռազմական պատրաստվածությունը, ՌԴ դեսպանատանը Հայրենիքի պաշտպանի օրվա կապակցությամբ հրավիրված ընդունելությանն ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
«Մեկ անգամ չէ, որ ասել եմ՝ ռուսական ներկայությունը հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում կարևոր զսպող գործոն է հանդիսանում ռազմական գործողությունների հավանական վերսկսման համար և նպաստում է տարածաշրջանում անվտանգության և իրավիճակի կայնունությանը», - ասաց Տոնոյանը:
Այս կոնտեքտում Տոնոյանը կարևորեց երկկողմանի միջպետական համաձայնագերի կյանքի կոչումը՝ Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում միասնական պաշտպանական համակարգ ստեղծելուն և ՀՀ-ՌԴ Զինված ուժերի միասնական զորախմբին:

Russian presence important restricting factor for possible resumption of military activities: Davit Tonoyan
The 102d Russian military base deployed in Armenia has many times proved its readiness and conscientious approach toward solving the issues it is facing, Armenia’s Defense Minister Davit Tonoyan stated today at the reception in Russian embassy on Day of Homeland’s Defender.
“I have stated many times that the Russian presence in the Collective security Caucasian region is an important restricting factor for possible resumption of military activities and for promotion of regional security and stability,” Tonoyan said.
In this pre-context Tonoyan attached significance to the implementation of bilateral inter-state agreements addressed to the creation of joint defense system in the Collective security Caucasian region and joint Armenian-Russian armed troops.