Արամ Սիմոնյանը պետք է հրաժարական տա, բայց որոշողը ԵՊՀ-ն է. Արայիկ Հարությունյան
ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանն ասոցացվում է բազմաթիվ բացասական երևույթների հետ, որոնք գոյություն են ունեցել ԵՊՀ-ում և, առհասարակ, բարձրագույն կրթության ոլորտում: ԵՊՀ-ն ինքը թող որոշի՝ ուզու՞մ է ունենալ այդպիսի ռեկտոր, այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանը։
Լրագրողների դիտարկմանը, որ Արամ Սիմոնյանը հայտարարել է, թե նախարարի կողմից եղել է իր հրաժարականի պահանջ, ընդ որում՝ իրեն ասել են, որ քանի ԵՊՀ ռեկտորն ինքն է, ԵՊՀ 100-ամյակի միջոցառումների կազմակերպման համար հանձնաժողով չի ստեղծվի, Արայիկ Հարությունյանն արձագանքեց.
«Այս տարվա հունվարի սկզբին Արամ Սիմոնյանի հետ խոսելուց հետո ես անձամբ եկել եմ վարչապետի մոտ ու նրան ներկայացրել եմ, որ ԵՊՀ հարյուրամյակը պետք է նշենք։ Վարչապետից հատուկ հանձնարարական եմ ստացել ԵՊՀ հարյուրամյակը մեծ շուքով նշելու վերաբերյալ։ Հանձնաժողովը այս պահին ստեղծված չէր, որովհետև ես նաև ղեկավարում եմ Թումանյանի ու Կոմիտասի 150-ամյակի հոբելյանական հանձնաժողովները», - ասաց Արայիկ Հարությունյանը:
«Նա ակնհայտ սուտ է ասել, որ նման պայման է իր առջև դրվել, թե հարյուրամյակը չի լինելու, որովհետև դու ռեկտոր ես։ Իսկ նման հապճեպություն ու խուճապ է նրա մոտ առաջացել է, որովհետև նախորդ օրն, ըստ երևույթի, նրան հայտնի է դարձել, որ հաջորդ օրը քրեական գործեր են հարուցվելու», - ասաց ԿԳ նախարարը։
Լրագրողների հարցին, այնուամենայնիվ, իր կողմից Արամ Սիմոնյանին հրաժարական տալու հորդոր եղե՞լ է, Արայիկ Հարությունյանը պատասխանեց.
«Դա եղել է երկար խոսակցության արդյունք, մոտ 1,5 ժամ է այդ խոսակցությունը տևել, ինչպես և հայտնի հոգևորականի հետ զրույցն ավարտվել է ձեռքսեղմումով և միմյանց հաջողություն մաղթելով։ Ես կարծում եմ, որ պարոն ռեկտորն այստեղ շատ ակնհայտ մանիպուլյացիաների է դիմում իր ղեկավարման տարիների հետ կապված հարուցված քրեական գործերն ինչ-որ ձևով քաղաքականացնելու համար։ Բուհերն ապաքաղաքական են ու քաղաքական որևէ ճնշումներ լինել չեն կարող։ Այսօր այդ օրինակը բերել եմ՝ կրթության և գիտության նախարարության աշխատակազմի ղեկավարը և վարչության պետեր կան, որոնք ՀՀԿ անդամ են ու նրանց հետո շատ նորմալ ու շատ լավ աշխատում ենք, այսինքն՝ եթե այստեղ քաղաքական խնդիր լիներ, նրանք վաղուց չէին աշխատի», - ասաց Արայիկ Հարությունյանը:
«Իմ հորդորն այդ իրադարձության հետ կապված եղել է այն, որ 100-ամյակով մենք շատ հստակ ուղերձներ ենք հղելու ինչպես մեր ներքին լսարանին, այնպես էլ՝ արտաքին լսարանին, ԵՊՀ-ի և մեր բարձրագույն կրթության առաջնահերթությունների և զարգացման վերաբերյալ և, քանի որ, Արամ Սիմոնյանն ասաոցացվում է բազմաթիվ բացասական երևույթների հետ, որոնք գոյություն են ունեցել ԵՊՀ-ում և առհասարակ՝ բարձրագույն կրթության ոլորտում, այս շրջանակներում է եղել իմ մտահոգությունը», - ասաց ԿԳ նախարարն՝ ընդգծելով՝ «ԵՊՀ-ն ինքը թող որոշի՝ ուզու՞մ է ունենալ այդպիսի ռեկտոր»։

Арам Симонян должен подать в отставку, но решение остается за ЕГУ – Араик Арутюнян
Ректор Ереванского государственного университета ассоциируется с многочисленными негативными явлениями, которые существовали в вузе и в целом в системе высшего образования. Пусть ЕГУ сам решает, хочет ли иметь такого ректора, заявил сегодня журналистам после заседания правительства  министр образования и науки Араик Арутюнян.
На замечание журналистов, что ректор ЕГУ заявил о том, что министр потребовал его отставки, причем сказал, что пока ректором ЕГУ является он, комиссия для организации мероприятий по случаю 100-летия ЕГУ не будет сформирована, Араик Арутюнян ответил:
«В январе этого года, после разговора с Арамом Симоняном, я лично пошел к премьер-министру и представил, что нужно отметить 100-летие ЕГУ. Получил от премьер-министра специальное поручение о том, чтобы отметить 100-летие ЕГУ с большим торжеством. Комиссия на данный момент не сформирована, поскольку я возглавляю также юбилейный комиссии по организации мероприятий к 100-летию Туманяна и Комитаса».
«Он сказал явную ложь о том, что перед ним поставлено такое условие, что 100-летие не будет отмечаться, поскольку он ректор. А подобная поспешность и паника связаны с тем, что накануне он узнал о том, что, по сути, на следующий день будут возбуждены уголовные дела», - сказал министр.
На вопрос журналистов, тем не менее, был ли с его стороны призыв подать в отставку, Араик Арутюнян отметил: «Это результат долгого разговора, который длился примерно 1,5 часа, и также как разговор с известным священнослужителем, он завершился рукопожатием и пожеланием успехов друг другу. Я считаю, что господин ректор обращается здесь к довольно очевидным манипуляциям, чтобы политизировать уголовные дела, связанные с годами его руководства. Вузы деполитизированы и какого-либо политического давления не может быть. Я привел этот пример, руководитель аппарата министерства образования и науки, начальники управлений являются членами Республиканской партии, и мы нормально и очень хорошо работаем с ними, то есть, если бы здесь был политический вопрос, они уже давно не работали бы», - заявил Араик Арутюнян.
«Мой призыв в связи с этим событием состоял в том, что 100-летием ЕГУ мы направим четкие месседжи как нашей внутренней, так и внешней аудитории о приоритетах и развитии нашего высшего образования и ЕГУ, и поскольку Арам Симонян ассоциируется с многочисленными негативными явлениями, которые существуют в ЕГУ и в целом в сфере высшего образования, моя обеспокоенность касалась этого», - сказал министр, подчеркнув: «Пусть ЕГУ сам решает, хочет ли иметь такого ректора».
На вопрос, так, в конце концов, видит ли он необходимость в отставке ректора ЕГУ Арама Симоняна, министр ответил:  «Да, вижу, также как преподаватель ЕГУ и выпускник ЕГУ».