Իսլանդիայի կառավարությունը կետորսության թույլտվությունը երկարաձգել է
Իսլանդիայի կառավարությունը որոշել է  առաջիկա հինգ տարիների համար  կետորսության թույլտվությունը երկարաձգել, հայտնում է Sveriges Radio-ն:
Տարեկան քվոտան կկազմի 209 ֆինվալ և  217 մանր շերտավոր կետ: Կետի արդյունահանումը շարունակելու թույլտվությունը ստորագրել է ձկնորսության հարցերով նախարար Քրիսթիան Ֆոր Յուլսոնը՝ չնայած համաշխարհային հանրության խիստ քննադատությանը:
Ռադիոկայանը նշում է, որ դրանից բացի, հասարակական կարծիքի վերջին հարցումների տվյալով՝ Իսլանդիայի բնակչության մեծամասնությունը նույնպես կետորսությանը դեմ է:
Երկրի կառավարությունն, իր հերթին, պնդում է, որ արդյունահանումը պատասխանատու կերպով է կատարվում, հսկողության ներքո և գիտական հետազոտությունների արդյունքներին համապատասխան:
Իսլանդիան կետորսությունը վերականգնել է ավելի քան 10 տարի առաջ: Այդ ժամանակից ի վեր երկրի դեմ գործում են ԱՄՆ պատժամիջոցները:

Правительство Исландии продлило разрешение на китовую охоту
Правительство Исландии приняло решение продлить разрешение на охоту на китов на следующие пять лет, сообщает в среду Sveriges Radio.
Годовая квота составит 209 китов-финвалов и 217 малых полосатиков. Разрешение на продолжение добычи китов было подписано министром по вопросам рыбной ловли Кристианом Фор Юльссоном (Kristján Þór Júlíusson), несмотря на жесткую критику со стороны мировой общественности. Кроме того, как отмечает радиостанция, по данным последних опросов общественного мнения, большинство населения Исландии так же выступает против промысла.
В свою очередь, правительство страны утверждает, что добыча ведется ответственно, под надзором и в соответствии с результатами научных исследований.
Исландия возобновила охоту на китов более 10 лет назад. С тех пор в отношении страны действуют санкции США. Кроме Исландии, китобойный промысел ведется так же в Норвегии, в конце 2018 года о намерении возобновить его объявила Япония.