Ուկրաինայի բնակչության թիվը  233 հազարով կրճատվել է
Ուկրաինայի բնակչությունն անցած տարվա ընթացքում կրճատվել  է ավելի քան 233 հազար մարդով և  2019 թվականի հունվարի դրությամբ կազմել մոտ 42 մլն 153 հազար մարդ: Նման տվյալներ հրապարակել է Ուկրաինայի Վիճակագրության պետական ծառայությունը:
Գերատեսչությունը նշել է, որ 12 ամսվա ընթացքում Ուկրաինան կորցրել է 233,2 հազար մարդ: Այդքան է մարզային այնպիսի քաղաքի բնակչությունը, ինչպիսին Իվանո-Ֆրանկովսկն է, որտեղ, 2018 թվականի սկզբի տվյալներով՝ 235 հազարից փոքր-ինչ ավելի մարդ է ապրում:
Ծնվածների թվաքանակի նկատմամբ մահացածների թվի Էական գերակշռություն է պահպանվում. մահացած 100 ուկրաինացիներին բաժին է ընկնում միայն 57 նորածին:
Վիճակագրական ծառայության գնահատմամբ, եթե բնակչության թվաքանակի անկման տեմպերը պահպանվեն, ապա արդեն ընթացիկ տարում այն 42 միլիոնից պակաս կլինի:
Ուկրաինային նաև զանգվածային աշխատանքային արտագաղթ է սպառնում, ինչի հետևանքով ՄԱԿ-ի տվյալով, Ուկրաինայի բնակչությունը մինչև 2050 թվականը կարող է կրճատվել 18 տոկոսով:

Население Украины за год сократилось на 233 тыс.
Население Украины за минувший год сократилось более чем на 233 тыс. человек и по оценке на январь 2019 года составляет около 42 млн 153 тыс. человек. Такие данные приводит Государственная служба статистики Украины.
В ведомстве отметили, что за 12 месяцев Украина потеряла 233,2 тыс. человек. Это составляет население такого областного города, как Ивано-Франковск, где, по данным на начало 2018 года, проживают чуть больше 235 тыс. человек.
Остается существенным превышение числа умерших над количеством рожденных: на 100 умерших украинцев приходится только 57 новорожденных. По оценке Госстата, если темпы падения численности населения сохранятся, то уже в текущем году оно станет меньше 42 млн человек.
Украине также грозит массовая трудовая миграция, из-за чего, по данным ООН, население Украины к 2050 году может сократиться на 18%.