Քոչարյանների ընտանիքի հետ որևէ անձնական խնդիր չունեմ. ԱԱԾ տնօրենը՝ առաջադրված մեղադրանքի մասին
Դատի տալը ցանկացած քաղաքացու սահմանադրական իրավունքն է, կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանն՝ անդրադառնալով Սեդրակ Քոչարյանի կողմից իրեն դատի տալուն։
«Սեդրակ Քոչարյանը կարող է դատի տալ և դատարանը կորոշի՝ մեղավոր ենք, թե մեղավոր չենք», - ասաց նա։
Արթուր Վանեցյանը պնդեց՝ քաղաքական հետապնդման որևէ հարց չկա։
«Առհասարակ, մենք ընդհանրապես չէինք ուզում որևէ հաղորդագրություն տարածեինք, նախաձեռնությունը եղավ իրենց կողմից», - նշեց ԱԱԾ տնօրենը։
Արթուր Վանեցյանի խոսքով՝ քաղհայցը, որը ներկայացվել է իր դեմ, եղել է հայտնի մամուլի ասուլիսին արած արտահայտության համար։
«Ես ասուլիսից անմիջապես հետո ասել եմ, որ իմ խոսքը եղել է ոչ ճիշտ ձևակերպված, որի համար պարզաբանում եմ տվել, ինչի համար դիմել են դատարան, ի սկզբանե ես հերքել եմ», - ասաց նա։
Նա շեշտեց, որ անմեղության կանխավարկած չի խախտվել։
Հարցին, երբ ասում էր Քոչարյանների ընտանիք, նկատի ունե՞ր Սեդրակ Քոչարյանին, Վանեցյանը պատասխանեց. «Քոչարյանի ընտանիք ասելով՝ նկատի ունենք Քոչարյանների ընտանիքի բոլոր անդամները», - ասաց նա՝ ավելացնելով, որ Քոչարյանների ընտանիքի դեմ որևէ անձնական խնդիր չունի։
«Քոչարյանների ընտանիքը որևէ բան չի արել անձամբ ինձ, որ նրանց հետ կապված խոսվում է։ Ռոբերտ Քոչարյանը եղել է ՀՀ երկրորդ նախագահը, ունեցել է իր գործունեության ընթացքում նաև շատ դրական գործեր, եղել է Արցախի առաջին նախագահը, ու ես, որպես սպա, չեմ կարող որևէ անձնական կամ այլ բաներով խնդիրներ ունենամ այդ ընտանիքի հետ», - ասաց ԱԱԾ տնօրենը։

Filing lawsuit against anyone is the constitutional right of any citizen, National Security Service director Artur Vanetsyan told the reporters after cabinet sitting today.
“Sedrak Kocharyan is free to file a lawsuit and the court to decide whether we are guilty or not,” he said.
Vanetsyan stressed that there is no political persecution. “We did not want to release any statement, the initiative belongs to them,” the NSS director stressed.
Vanetsyan said that the lawsuit against him is also about the statement he voiced at a well-known press conference. “I have stated immediately after the press conference that I formulated my words in a wrong way, I gave clarification, but they applied to court,” he said.
Vanetsyan stressed that the presumption of innocence was not violated.
As to whether while saying Kocharyans family he means Sedrak Kocharyan, Vanetsyan said, “While saying Kocharyan’s family we mean all the members of the family,” and added that he personally has no issues with them.
“Kocharyans family has done nothing to me personally. Robert Kocharyan was Armenia’s second president, he had done positive things too during his activity, he was first president of Artsakh and as an officer, I cannot have any personal or any other issue with that family,” the NSS director said, claiming that the issue should not be personalized.