Հայաստանի Հանրապետությունն ինքնիշխան պետություն է, և ինքն է որոշում այս կամ այն երկրի հետ իր արտաքին քաղաքականությունը։ Հետևաբար դիվանագիտական որևէ շրջանակի իրավասություններից դուրս է, թե ՀՀ վարչապետը երբ ճիշտ կհամարի այց կատարել Իրան, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց իրանագետ Գոհար Իսկանդարյանն՝ անդրադառնալով «Փաստ» թերթի այն հրապարակմանը, որի համաձայն ՀՀ վարչապետի՝ առաջիկայում Իրան նախատեսված այցն այնքան էլ դուր չի եկել արևմտյան տերություններին, և նրանք փորձել են իրենց վերաբերմունքն արտահայտել Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկու միջոցով։
«Եթե իսկապես ԵՄ պաշտոնյան դժգոհություն է հայտել, ապա պետք է արձանագրենք, որ դա մեր երկրի իրավունքն է, և մենք ենք պլանավորում ու իրականացնում հայ բարձրաստիճան պաշտոնյաների այցերը։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ փետրվարի 27-ին Իրան նախատեսվող այցը, կարծում եմ, նույնիսկ մի փոքր ուշացած է։ Մենք այս այցը պետք է ավելի վաղ կազմակերպած լինեինք։ Ամեն դեպքում, ՀՀ վարչապետը մի քանի օրից կմեկնի Իրան։ Իմ ունեցած տվյալներով, ամենայն հավանականությամբ, նրան կուղեկցի տիկին Աննա Հակոբյանը, ինչը շատ կարևոր մեսիջ է։
Տեղի կունենան քննարկումներ՝ բոլոր այն հարցերի առնչությամբ, որոնք հուզում են Հայաստանի Հանրապետությանը։ Ի վերջո, յուրաքանչյուր ղեկավար մտածում է իր երկրի անվտանգության և գերակա շահերի մասին, և մենք ոչ ոքի հաշվետու չենք մեր օտաերկրյա այցերի համար», - ասաց իրանագետը։
Գոհար Իսկանդարյանը շեշտեց՝ Հայաստանն արտաքին աշխարհի հետ հարաբերվելիս պետք է գործի այնպես, ինչպես իրեն է ձեռնտու կամ ինչպես ինքն է հարմար գտնում։
«Որևէ երկիր իրավունք չունի ո՛չ թելադրել, ո՛չ պարտադրել մեզ։ Տարածաշրջանում մենք չենք կարող մեկուսանալ բոլոր երկրներից։ Ի վերջո, պետք է հակադարձել արևմտյան ուժերին, որ Հայաստանը երկու կողմից արդեն իսկ շրջափակված է, ինչ կլինի՞, եթե Իրանի հետ ևս գործակցությունը խաթարվի։ Այդ դեպքում Արևմուտքը պետք է ճնշումներ գործադրի և՛ Ադրբեջանի, և՛ Թուրքիայի վրա, որպեսզի նրանք շատ ավելի մեղմ քաղաքականություն իրականացնեն։
Այլապես մենք մնում ենք միայն Վրաստանի «հույսին», և եթե այնտեղ էլ ինչ-որ խնդիրներ ծագեն, Հայաստանը փաստացի 4 կողմից շրջափակման մեջ է հայտնվում։ Սա մարդու իրավունքների լուրջ խախտում է. մի ողջ ժողովուրդ դատապարտվում է իր իսկ երկրում։ Մենք անընդհատ այս ուղերձները պետք է փոխանցենք», - ամփոփեց Գոհար Իսկանդարյանը։

Armenia is a sovereign state and decides its foreign policy on its own, expert Gohar Iskandaryan told Aysor.am, referring to the media publication as if some western states do not approve Armenia’s PM’s visit to Iran and tried to express their opinion through the EU ambassador to Armenia.
The expert said no one should advice the PM when to visit Iran.
“If the EU official has really expressed dissatisfaction, we must clearly register that this is the right of our country. We plan and organize the visits of our high-ranking officials on our own,” she said, adding that the visit of the Armenian PM to Iran set for February 27 is even a bit late.
“We should have organized the visit earlier, anyway, he will be there in few days,” she said, adding that his spouse is going to accompany him, which is a very important message.
She stressed that Armenia must build its foreign relations in accordance with its interests.
“No country has a right to dictate us how to act. We cannot isolate us from all the countries of the region. We should confront the western forces, saying that we are already in blockade from two sides. What will happen with Armenia if the relations with Iran worsen too? In such case the West should put pressures on both Azerbaijan and Turkey for them to carry out milder policy toward us,” she said, adding that otherwise Armenia’s only hope remains Georgia.
“If some issues raise with this country too, Armenia will appear in complete blockade. It is a serious violation of human rights: a whole nation is being blockaded in its own country,” she said, adding that this issue should be raised every time and everywhere.