Ավստրիայում քրեական գործ է բացվել ֆիզիկական 30 անձի դեմ: Նրանց կասկածում են Meinl Bank-ի միջոցով անօրինական ֆինանսական գործարքների համար:
Հաղորդվում է, որ կասկածյալների շարքում կան նաև ուկրաինացիներ, հայտնում է Deutche Welle-ն:
«Ավստրիական բանկը մասնագիտացած է  ակտիվների կառավարման և ֆոնդային մենեջմենտի ոլորտներում: Քննությունն իրականացվում է ֆիզիկական 30 անձի նկատմամբ, նաև մեկ միավորման», - հայտարարել են դատախազությունից:
Քննությունն առայժմ չի հայտնում կասկածյալների անունները: Սակայն նշվում է, որ ֆինանսական կազմակերպության միջոցով փողեր էին լվացվում 2016 թվականից սկսած: Նաև քրեական գործում ասվում է այն մասին, որ Ավստրիայում ուկրաինական բանկերի հաշվից խոշոր գումարներ են անհետացել:
2019 թվականի փետրվարին ավանդների երաշխավորության հիմնադրամի պաշտոնյաները նշել են, որ Meinl Bank-ի հաշվեհամարներից ուկրաինական ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից հանվել է 75 միլիոն եվրո և 385 միլիոն դոլար:

Австрия открыла уголовное дело в отношении украинских банкиров
В Австрии открыто уголовное дело в отношении 30 физлиц, которых подозревают в незаконных финансовых операциях через австрийский Meinl Bank. В местной прокуратуре уточнили, что среди подозреваемых есть и украинцы, сообщает Deutche Welle.
«Австрийский банк специализируется на управлении активами и фондовом менеджменте. Следствие ведется в отношении 30 физических лиц, а также одного объединения», - заявили в прокуратуре.
Следователи пока не называют имена подозреваемых. Но уточняют, что через финучреждение отмывались деньги с 2016 года. Также в уголовном производстве говорится о том, что со счетов украинских банков в Австрии исчезли крупные суммы денег.
В феврале 2019 года чиновники Фонда гарантирования вкладов уточняли, что со счетов в Meinl Bank из ряда украинских финучреждений совокупно было выведено €75 млн и $385 млн.