Չինաստանը 2007-ից մինչև 2017 թվականը Վենեսուելային 62 միլիարդ դոլար վարկ է տվել և հայտնվել «վարկատուի թակարդում»:  Այսինքն, ստիպված է նոր վարկեր տրամադրել՝ պարտքերը ետ բերելու համար, կարծում են փորձագետները, որոնք հրապարակել են համապատասխան ուսումնասիրությունը:
Նիկոլաս Մադուրոյի իշխանության գալուց ի վեր՝ 2013 թվականին Չինաստանը սահմանափակել էր Վենեսուելային տրվող վարկերի չափը:
Այնուամենայնիվ, վերագործարկվել էր 9 միլիարդ դոլարի վարկային գիծը, որպեսզի երկիրը կարողանար պայքարել նավթի գների փոփոխության հետ: 2018 թվականի ամռանը Վենեսուելային ևս 5 միլիարդ դոլարի վարկ էր տրամադրվել:
Ուսումնասիրողները կարծում են, որ չինական ջանքերը Վենեսուելային ճգնաժամի պայքարի դեմ ոչ մի օգուտ չեն տալիս, իսկ պարտքերի հետբերումը հարցականի տակ է:

Китай выдал Венесуэле за 10 лет кредиты на $62 млрд
Китай выдал Венесуэле с 2007 по 2017 годы кредиты на общую сумму $62 млрд и попал в «ловушку кредитора». То есть вынужден выдавать новые кредиты ради возврата долгов, считают эксперты, опубликовавшие соответствующее исследование. Это профессор политологии и иностранных дел в Университете Джорджа Вашингтона Стивен Каплан и профессор бизнес-школы IESA в Каракасе Майкл Пенфолд.
С приходом к власти Николаса Мадуро в 2013 году Китай ограничил новые кредиты Венесуэле. Тем не менее, была
возобновлена кредитная линия на $9 млрд, чтобы страна могла справиться с коррекцией цен на нефть. Уже к 2016 году Китай начал предоставлять Венесуэле послабления, например договорившись о двухлетнем моратории на выплату долга, а летом 2018 года выдал новый кредит на $5 млрд. Впрочем, исследователи считают, что китайские усилия не приносят Венесуэле пользу в борьбе с кризисом и возврат долгов остаётся под вопросом.