Ֆրանսիայի շուկայական կապիտալիզացիայի մեծությամբ երկրորդ բանկը` Societe Generale-ն մոտ ժամանակներում նախատեսում է կրճատել մի քանի հազար աշխատակցի: Աշխատանքից զրկվելու սպառնալիքի առաջ են կանգնել գլոբալ բանկինգի և ներդրումային լուծումների ստորաբաժանման (global banking and investment solutions, GBIS) աշխատակիցները:
Այնտեղ հաշվարկվում է մոտ 20 հազար մարդ: Նման կերպ եվրոպական խոշոր ֆինանսական կազմակերպությունը հույս ունի փոխհատուցել ծախսերը, որոնք կրել է Կուբայի, Սուդանի և Իրանի նկատմամբ  ԱՄՆ պատժամիջոցային քաղաքականությունը խախտելու համար:
Ամերիկյան ֆինանսների նախարարությունը պարզել է, որ սահմանափակումներին զուգահեռ բանկն իրականացրել է 5.6 միլիարդ դոլարի գործարքներ, և վճարել 54 միլիոն դոլար:
Բացի այդ,  Societe Generale-ը հայտարարել է գործընկեր ներգրավելու  անհրաժեշտության մասին, որը լրացուցիչ կապիտալ իր հետ կբերեր:

Масштабные увольнения намерены провести в Societe Generale
Лишиться работы рискует вспомогательный персонал подразделения глобального банкинга и инвестиционных решений (global banking and investment solutions, GBIS), где числится порядка 20 тысяч человек.
Тем самым одна из крупнейших европейских финансовых организаций рассчитывает компенсировать затраты, понесенные после скандала с нарушением санкционной политики США против Кубы, Судана и Ирана.
Американский Минфин установил, что в обход ограничений были проведены сделки на 5,6млрд долларов и вынес штраф в размере 54 млн.
Кроме этого, Societe Generale объявил о необходимости привлечения партнера, который бы привнес дополнительный капитал, пишет «Инфореактор».