«Փաստ» թերթը գրում է. «Խորհրդարան չանցնելով՝ ՀՀԿ–ն, այնուամենայիվ, փորձում է բավականին ակտիվ քաղաքական կյանքով ապրել. կուսակցությունն իրեն պահում է «գծերի» վրա: Չնայած ՀՀԿ–ականները տապալեցին ԱԺ ընտրությունները, սակայն չեն կարողանում «հանգիստ նստեն տեղները»: Պարզվում է` կուսակցությունում լուրջ աշխատանքներ են տանում ինչպես ներքին հարցերի հետ կապված, այնպես էլ միջազգային ձևաչափերում:
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, ՀՀԿ–ում մշակվում են տարբեր միջոցառումներով քաղաքական դաշտում «խաղալու» ծրագրեր՝ չսահմանափակվելով Աշոտյան–Շարմազանով «հարվածային դուետով»:
Նշենք, որ վերջին շրջանում ակտիվացել են նաև ՀՀԿ քաղաքական դպրոցի աշխատանքները, ինչպես նաև կանոնակարգվել է ԳՄ նիստերի պարբերականությունը: Թերթի տեղեկություններով, բացի ԳՄ նիստերից, տեղի են ունենում նաև այլ՝ «կոնֆիդենցիալ» հանդիպումներ: Մեր ՀՀԿ–ամերձ աղբյուրի փոխանցմամբ, օրերս նման մի հանդիպում է տեղի ունեցել ՀՀԿ–ի բոլոր ժամանակների՝ քաղաքական ակտիվ դերակատարություն ունեցած քաղաքական դեմքերի հետ: Հանդիպումը վարել է անձամբ Սերժ Սարգսյանը: Քննարկվել է քաղաքական դաշտում գործելու «ճանապարհային քարտեզը», և յուրահատուկ դերաբաշխում է տեղի ունեցել: Ըստ թերթի վստահելի աղբյուրի, առաջիկայում վարչապետ Փաշինյանն ու թիմակիցներն իրենց թիկունքում ավելի շատ ու ինտենսիվ են զգալու ՀՀԿ–ի շնչառությունը»:

«Паст»: Республиканская партия уточняет «дорожную карту»
Газета «Паст» пишет, что хотя и Республиканская партия не прошла в парламент, она тем не менее, пытается жить довольно активной политической жизнью и оставаться «на линии». Несмотря на то, что представители РПА провалили парламентские выборы, они не могут «спокойно сидеть на своих местах». Как выясняется, в партии проводятся серьезные работы как в связи с внутренними вопросами, так и в международном формате.
По сведениям издания, в РПА разрабатываются программы для «игры на политическом поле» с разными мероприятиями, не ограничиваясь «ударным дуэтом» Ашотян – Шармазанов.
Отметим, что в последнее время активизировалась также деятельность политической школы РПА, систематизировалась периодичность заседаний Исполнительного органа. По сведениям газеты, кроме заседаний Исполнительного органа, проводятся также «конфиденциальные» встречи. «Как передают наши источники, близкие к РПА, на днях подобная встреча состоялась с игравшими активную роль во все периоды политическими лицами РПА. Встречу проводил лично Серж Саргсян. Обсуждалась «дорожная карта» деятельности на политическом поле и произошло своеобразное распределение ролей. Согласно нашим источникам, вскоре премьер-министр Пашинян и члены его команды больше и интенсивнее почувствуют за спиной  дыхание РПА», - отмечает издание.