9 տարի՝ աշխարհի հայերի հետքերով
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ու Համահայկական աշխարհագրական ասոցիացիան գործակցության տասներկուամյա ժամանակահատվածում մի շարք ծրագրեր են իրականացրել: Դրանցից մեկի շնորհիվ ինը տարի շարունակ տպագրվել է ճանաչողական բնույթի գիրք՝ յուրօրինակ հանրագիտարան հանդիսանալով Հայաստանի ու արտերկրի ընթերցողների համար: Հային ու հայկականությանն առնչվող շարքի շրջանակում առ այսօր արդեն հրատարակվել է ինը հատոր: Գործընկերներն այդ գրքերի շնորհանդեսը կազմակերպել են Հայաստանի ազգային գրադարանի Գրատպության թանգարանի՝ Հայ գրատպության առաջնեկներին նվիրված սրահում: Այսուհետև հավաքածուն իր պատվավոր տեղը կունենա Ազգային գրադարանում:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ՝ մշակութային արժեք ներկայացնող գրքերի ստեղծման աշխատանքները 2011 թվականից իրականացրել է Համահայկական աշխարհագրական ասոցիացիան: Առաջին 4 հատորում ներկայացված են աշխարհի հայկական հուշարձաններից 800-ը: Դրանք հայերի նախաձեռնությամբ ու հայերին նվիրված ՝արտերկրում առկա բոլոր հուշարձանները չեն, սակայն մեծ մասն են:
«Նպատակը, որի շուրջ գործակցել ենք տարիներ շարունակ, ոչ թե մյուսների նկատմամբ մեր ազգի առավելությունն ընդգծելն է, այլ ինքնաճանաչողությունն ու մեր մշակույթն աշխարհին հասանելի դարձրած հայորդիների գործը գնահատելը: Պիտի արձանագրեմ, որ մեր գործունեության հաջողությունը պայմանավորված է ոչ միայն թիմային աշխատանքով ու նվիրմամբ, այլև այս ինը հատորում տեղ գտած անվանի հայերից յուրաքանչյուրի անցած ճանապարհով: Ուզում եմ հավատալ, որ շարքը հաճույքով կընդունվի նաև գրադարանի այցելուների կողմից»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Հինգերորդ և վեցերորդ հատորներում զետեղված տեղեկություններն առնչվում են աշխարհի հայ երաժիշտներին: Գործընկերների համատեղ ջանքերով հավաքագրված նյութերի շնորհիվ ընթերցողը հնարավորություն ունի ծանոթանալու արտերկրի անվանի հայ երաժիշտների գործունեությանը: Մարդիկ, ովքեր իրենց նվիրման շնորհիվ ոչ միայն իրենց ստեղծագործական ուղին են հարթել, այլև նպաստել են մեր երկրի հեղինակության բարձրացմանը:
Հաջողված գործընկերության արդյունքում հաջորդիվ տպագրվել է աշխարհի հայ նկարիչների մասին պատմող ևս երկու հատոր: Սկզբունքը մնացել է նույնը. ներկայացնել ճակատագրի բերումով աշխարհով մեկ սփռված տաղանդավոր հայերի ավանդը մշակույթի մեջ: 8-րդ գրքի տպագրությունը համընկել է հայ մեծ ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակի հոբելյանին և նվիրվել նրան:
2018 թվականին գործընկերներն անդրադարձել են հայ կինոգործիչներին: Այդ թվականին տպագրված հատորը՝ իններորդը, նվիրվել է Վիլյամ Սարոյանի ծննդյան 110-ամյակին: Դրանում ներկայացված է կինեմատոգրաֆի արվեստին տիրապետող՝ Հայաստանից դուրս ապրած և ապրող հայ կինոգործիչների գործունեությունը:
Համահայկական աշխարհագրական ասոցիացիայի նախագահ Ռաֆայել Հովհաննիսյանը խոսել է նախագծի գաղափարի, դրա կարևորության ու անհրաժեշտության, իրականացման գործընթացի, ինչպես նաև երկու կազմակերպությունների միջև համագործակցության մասին:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ու Համահայկական աշխարհագրական ասոցիացիայի գործընկերությունը շարունակվելու է նաև ընթացիկ տարում:

9 years on the trail of worldwide Armenians
Numerous implemented projects are results of twelve years of collaboration between VivaCell-MTS and the Panarmenian Geographic Association. One of those projects is a book series, which has been published for nine years in a row, and which has become a unique encyclopedia for Armenian and foreign readers worldwide. The book series was presented at “The Pioneers of Armenian Typography” Hall of the Museum of Typography by the National Library of Armenia.
The Panarmenian Geographic Association has been in charge of creating these culturally significant books with the support of Viva-Cell MTS since 2011. The first four books embrace 800 Armenian monuments of the world, which include a vast, albeit not complete, list of monuments established by Armenians or dedicated to the Armenians of the world.
“The purpose we have had in mind for years has been to know our culture and to celebrate those Armenians who spared no effort to make it known to the world. I must accept that the success of our initiative is a result of both our cooperation and devotion, but equally the glorious lives of each and every one of the renowned Armenians presented in these nine volumes. I want to believe library patrons will enjoy the books, too,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
The lives of the Armenian musicians of the world are presented in the two following volumes. The information gathered owing to the cooperation of the partnering sides lets readers familiarize with the lives and works of renowned Armenian musicians of the world. The people presented in the books have not only garnered recognition for their talents but have also contributed to building a positive national image for Armenia.
The fruitful cooperation has brought about two more volumes, which are devoted to the Armenian painters of the world. The partners have remained committed to presenting the cultural contribution of the talented Armenians who, by a twist of fate, found home in different parts of the world. The eighth edition celebrates the 200th anniversary of the renowned Armenian marine painter Hovhannes Ayvazovsky.
Armenian cinematographers are introduced in the ninth edition published in 2018; this volume is dedicated to the 110th anniversary of William Saroyan. The book tells about the great Armenian masters of film industry, both living and deceased.
The president of the Panarmenian Geographic Association spoke about the idea of the project, its necessity and importance, the process of its implementation, as well as the cooperation between the two organizations.
VivaCell-MTS and the Panarmenian Geographic Association will continue collaboration in 2019 as well.
The book are available online: https://www.mts.am/about-us/vivacell-mts-to-armenia/VivaCell-MTS-publications/armenians-and-the-world