Փաշինյանը մայիսի 9-ին նենց բարձր պլանկա դրեց, որ հիմա դրա տակից դուրս գալը շատ դժվար է. Էդուարդ Շարմազանով (Տեսանյութ)
28/02/2019 17:00
Aysor.am-ը զրուցել է ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովի հետ Փաշինյան-Ալիև սպասվող հանդիպման, դրանից բխող բանակցային գործընթացի հավանական զարգացման, ՀՀ-Իրան հարաբերությունների խորացման մասին:
«Յուրաքանչյուր հայտարարությունից հետո, որ անում է Հայաստանի վարչապետը, ինձ մոտ ամրապնդվում է այն տեսակետը, որ մեր նոր իշխանությունն ու վարչապետ Փաշինյանը չունեն ամբողջական հստակ հայեցակարգ՝ ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացի հետ կապված, ինչը շատ վտանգավոր է: Ի՞նչ է նշանակում վարչապետ է, ու 10 ամիս հետո մասնակցում է հանդիպման ու ասում՝ հստակ օրակարգ չկա», - ասում է Էդուարդ Շարմազանովը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահի կողմից հնչող հայտարարություններին՝ Շարմազանովը նշում է, որ Ալիևը շարունակում է տարածքային պահանջներ ներկայացնել Արցախին ու չի բացառում ռազմական լուծումը: Նա ընդգծեց, որ հաճախ Ադրբեջանի կողմից հնչած հայտարարություններին պատշաճ պատասխան չի տրվում:
«Ալիևը հրապարակային ասել է, որ բանակցություններում Ադրբեջանի դիրքերը բարելավվել են: Երբեք Ալիևի ասածը հալած յուղի տեղ չեմ ընդունել, բայց երբ իմ երկրի ղեկավարությունը լռում է կամ դրան հակափաստարկներ չի ներկայացնում, այ դա դառնում է մտահոգիչ», - նշում է նա:
Շարմազանովը պնդում է, որ քաղաքականության մեջ կարևորն արդյունավետությունն է, ու զգացական մակարդակով խոսելը ճիշտ չէ:
«Ես ասել եմ՝ քաղաքականության մեջ կարևորն արդյունավետությունն է, էդ հպարտ, ոչ հպարտ, ծուռ վզով, երջանիկ… դրանք բառեր են, որոնց տակը բան չկա», - ասում է նա:
Շարմազանովը նաև նկատում է, որ մայիսի 9-ին Ղարաբաղում Փաշինյանը այնքան բարձր պլանկա դրեց, որ հիմա դրա տակից դուրս գալը շատ դժվար է.
«Մարդը միանգամից հայտարարեց՝ Արցախը պետք է վերադառնա ամբողջական բանակցություն: Ո՞ւր ա: Հասարակության մոտ այնպիսի տպավորություն էր, որ նախորդ իշխանություններն այնքան ապաշնորհ են եղել, որ կես ժամում Փաշինյանը կգա ու Բակո Սահակյանը կամ Մասիս Մայիլյանը կհայտնվեն բանակցությունների սեղանին: Հիմա հարց եմ տալիս՝ մայիսի 9-ին հայտարարել ես, վաղը գարունա գալիս՝ ո՞ւր ա»:

Пашинян 9 мая установил такую высокую планку, которую сейчас преодолеть очень сложно – Эдуард Шармазанов (Видео)
28/02/2019 19:00
Корреспондент Aysor.am провел беседу с пресс-секретарем Республиканской партии Армении Эдуардом Шармазановым о предстоящей встрече Пашинян – Алиев, возможных развитиях переговорного процесса по итогам встречи, углублении отношения Армения – Иран.
«После каждой встречи, которую проводит премьер-министр Армении, у меня больше укрепляется точка зрения, что у наших новых властей и премьер-министра Пашиняна нет четкой концепции в связи с процессом урегулирования карабахского конфликта, что очень опасно. Что значит, когда премьер после 10 месяцев пребывания на должности участвует во встрече и заявляет, четкой повестки нет?» - сказал Эдуард Шармазанов.
Касаясь озвучиваемых президентом Азербайджана заявлений, Э.Шармазанов отметил, что Алиев продолжает предъявлять территориальные претензии Арцаху и не исключает военного решения. Он подчеркнул, что часто звучащим из Азербайджана заявлениям не дается надлежащий ответ.
«Алиев публично сказал, что в переговорах позиции Азербайджана улучшились. Я никогда не относился с доверием к заявлениям Алиева, но когда правительство моей страны молчит или не представляет контраргументов, меня это беспокоит», - отметил он.
Шармазанов утверждает, что в политике важна эффективность и нельзя говорить на уровне эмоций.
«Я уже заявлял о том, что в политике важна эффективность. Гордый, негордый, со склоненной головой, счастливый – это просто слова, под которыми ничего нет», - сказал Эдуард Шармазанов.
Он также отметил, что 9 мая в Степанакерте Пашинян установил такую высокую планку, которую сейчас очень сложно преодолеть.
«Человек взял и заявил сразу, что Арцах должен участвовать в полноценных переговорах. Где это? В общества создалось впечатление, будто прежние власти были такими бездарными, вот придет Пашинян и за полчаса Бако Саакян и Масис Маилян окажутся за столом переговоров. Сейчас я задаю вопрос, ты заявил об этом 9 мая, а завтра уже наступает весна. Где это?», - отметил он.