Կառավարությունում ձեռնպահ են մնում Փաշինյանի հայտարարած օտարերկրյա գործակալ քաղաքական գործիչների կոնկրետ անուններ նշելուց
01/03/2019 14:33
ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Կարապետյանը չի մեկնաբանում երեկ Սպահանում հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանի այն խոսքերը, որ չպետք է թույլ տալ, որպեսզի «Հայաստանի Հանրապետությունում գործեն քաղաքական գործիչներ, որոնք ավելի շատ օտարերկրյա գործակալներ են, քան իրենց սեփական երկրի քաղաքացիներ»:
«Ասվել է այնքան, ինչքան ասվել է երեկ՝ հանդիպման ժամանակ։ Եթե վարչապետը նպատակահարմար համարի կոնկրետ անուններ տալ կամ շրջանակներ նշել, նա չի սպասի որևէ հարցի։ Այս պահին այսքանը կարող եմ ասել», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Վլադիմիր Կարապետյանը։
Հիշեցնենք, որ Սպահանում հայ համայնքի հետ երեկ կայացած հանդիպման ժամանակ ՀՀ վարչապետը նաև շեշտել էր, որ «մենք, որպես ժողովուրդ, այլևս թույլ չենք տալու դավադրություններ մեր պետականության նկատմամբ»։
«Թույլ չենք տալու որևէ մեկին մեզ օգտագործել որպես մանրադրամ իր աշխարհաքաղաքական խաղերի մեջ, թույլ չենք տալու, որ մեր իսկ եղբայրներին օգտագործեն մեր պետությունն ավերելու, քանդելու, թուլացնելու համար: Որովհետև սա հայ ժողովրդի միասնության բացառիկ ժամն է և մենք պետք է վերադառնանք 374 թվական ու թույլ չտանք ամենամեծ դավադրությունը մեր ժողորդի նկատմամբ»,- ասել էր Նիկոլ Փաշինյանը:

PM’s spokesperson refrains from giving concrete names of foreign agent politicians mentioned by Pashinyan
01/03/2019 15:28
Spokesperson for the Armenian PM Vladimir Karapetyan refused to comment the statement  of Nikol Pashinyan at the meeting with the representatives of the Armenian community in Isfahan, Iran, that “We must get rid of those politicians in the Republic of Armenia, who are foreign agents rather than citizens of their own country.”
“The prime minister said as much as he preferred at the meeting yesterday. If he considers it purposeful to give concrete names, or mention the concrete circles, he will not wait for concrete question. As of now I can say as much,” Karapetyan told Aysor.am.
Yesterday in Isfahan at the meeting with the representatives of the Armenian community the PM said that, “We must get rid of those politicians in the Republic of Armenia, who are foreign agents rather than citizens of their own country. We as people will no longer allow condemnation to our statehood, we will not allow anyone to use a coin in its geopolitical games to allow our own brothers to use to destroy, demolish and weaken our state. Because this is the exclusive time of the unity of the Armenian people and we must return to 374 years and not allow the greatest conspiracy against our people. We will not allow anybody to think that the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh can be taken away because we are proud citizens of the Republic of Armenia, proud citizens of the Republic of Artsakh," Pashinyan stated.