Մարտի 1-ն ակնհայտ քաղաքականացված է. Էդուարդ Շարմազանով (Տեսանյութ)
Մարտի 1-ը հետևանք էր ատելության, անհանդուրժողականության քարոզի, որն ամիսներ շարունակ տեղի ունեցավ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի քաղաքական աջակիցներով հանդերձ, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Մարտի 1-ը դրա տրամաբանական շարունակությունն էր: Դժբախտաբար, նոր իշխանությունը մարտի 1-ը փորձեց սարքել իր քաղաքական օրակարգի գլխավոր խաղաքարտը, բայց նախապես ասեմ, որ դա չի հաջողվելու», - ասաց նա:
Շարմազանովն ընդգծեց, որ թեև Փաշինյանը հայտարարեց, որ մարտի 1-ը բացահայտված է, բայց ինքն առ այսօր չի տեսել տասը զոհի մասով բացահայտումներ:
«Խայտառակ քաղաքական դրդապատճառներով գործ է հարուցվել երկրորդ նախագահ Ռոբետ Քոչարյանի և ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի վրա», - նշեց Շարմազանովը՝ ընդգծելով, որ մարտի 1-ն ակնհայտ քաղաքականացված է:
Նա ընդգծեց, որ պետք է դուրս գալ մարտի 1-ի ճահճից, մինչդեռ հարց է, թե որքանով է դա ձեռնտու օրվա իշխանություններին:

1 марта явно политизировано – Эдуард Шармазанов
1 марта – это следствие пропаганды ненависти, нетерпимости, которая осуществлялась на протяжении месяцев Левоном Тер-Петросяном вместе со своими политическими сторонниками, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am пресс-секретарь Республиканской партии Эдуард Шарамзанов.
«1 марта – логическое продолжение этого. К сожалению, новая власть пытается разыграть 1 марта в качестве главной "карты" своей политической повестки, однако скажу заранее, что это не удастся», - сказал Эдуард Шармазанов.
Эдуард Шармазанов подчеркнул, что хотя и Пашинян заявил, что 1 марта раскрыто, он до сих пор не видел разоблачений по части 10 жертв.
«Уголовное дело в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна, бывшего генерального секретаря ОДКБ Юрия Хачатурова возбуждено по позорным политическим мотивам», - отметил Эдуард Шармазанов, подчеркнув, что дело 1 марта явно политизировано.
Он подчеркнул, что нужно выйти из «болота» 1 марта, однако вопрос, насколько это выгодно сегодняшним властям.
«Мы должны найти в себе силу выйти из "болота" 1 марта и перенести этот вопрос в правовую плоскость», - отметил он.