Խոսակցություններ կան, որ ցանկություն ունեն լուծարել Շիրակի պետական համալսարանը. Գագիկ Համբարյան
Շիրակի պետական համալսարանում ռեկտորի առաջին անկախ և թափանցիկ ընտրությունները, ցավոք, տապալվեցին, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՇՊՀ դասախոս Գագիկ Համբարյանը։
50+1 տոկոս ձայն թեկնածուներից որևէ մեկը չի հավաքել։ Ռեկտորի թեկնածու Անդրանիկ Սարգսյանը ստացել է 8, իսկ Լուսինե Ֆլջյանը՝ 6 ձայն, 9 քվեարթերթիկ էլ անվավեր է ճանաչվել:
Ընտրության տապալման պատճառներից մեկն, ըստ Համբարյանի, այն է, որ կրթության և գիտության փոխնախարար Լուսինե Առաքելյանը, ով նաև հոգաբարձուների խորհրդի անդամ է, իրեն շատ զարմանալի է պահել։
«Ամբիոնից թեկնածուներից մեկի դեմ բացահայտ ելույթ ունեցավ՝ նրան մեղադրելով ԿԳ նախարարի և Ազգային ժողովի նախագահի անուններն «օգտագործելու» մեջ, իբր նա նրանց «դաբրոն» ունի, սակայն տիկինը որևէ ապացույց չներկայացրեց։ Հետագայում, առանձին զրույցում փոխնախարարն ասաց, թե բոլոր ապացույցներն ունի, բայց եթե նա ուներ այդպիսիք, ճիշտ կլիներ, որ դահլիճի ներկայությամբ ասեր», - ասաց դասախոսը։
Գագիկ Համբարյանի խոսքով՝ զարմանալի էր հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Լևոն Բարսեղյանի պահվածքը, ով ռեկտորի թեկնածուներից մեկին՝ Լուսինե Ֆլջյանին, մեղադրել է գրագողության մեջ։
Դասախոսն ասաց, թե այս ամենը կտրուկ ազդեցություն է ունեցել ընտրությունների արդյունքների վրա. «Պետք է նշեմ, որ տիկին Ֆլջյանն, այսպես ասած, ապշահար վիճակում էր այդ ամենից և չկարողացավ իրեն պաշտպանել այնպես, ինչպես կարելի էր»։
«Ես բազմաթիվ անգամներ նշել եմ, որ Շիրակի պետհամալսարանում ուժեղ դիրքեր ունի նախկին ռեկտոր Սահակ Մինասյանը, ում և ենթարկվում էր հոգաբարձուների խորհրդի՝ բուհից ընտրված անդամների մեծ մասը։ Սրա վառ արդյունքն հենց այդ անվավեր քվեներն էին։ Սահակ Մինասյանի կողմնակիցները երբեք էլ չեն թաքցրել, որ իրենք դեմ են, որպեսզի բուհում տեղի ունենան ընտրություններ։ Կրթության և գիտության նախարարությունն էլ այդքան էլ շահագրգռված չէ, որ Շիրակի պետական համալսարանը ռեկտոր ունենա։ Ստացվեց, որ ընտրությունները տապալվեցին», - ասաց Համբարյանը։
Նրա խոսքով՝ շատ զարմանալի էր ընտրություններից հետո ռեկտորի պաշտոնակատար Երվանդ Սերոբյանի ելույթը.
«9.5 ամիս լինելով ռեկտորի պաշտոնակատար՝ որևէ քայլ չի ձեռնարկել բուհում բարոյահոգեբանական մթնոլորտը կարգավորելու կամ ամենակարևորը՝ բուհի հավատարմանագրման գործընթացը սկսելու առումով։ Սերոբյանը հայտարարել է, որ եթե ռեկտորի ընտրություններ են տեղի ունենալու, ապա դրանք թող լինեն հավատարմագրումից հետո, մինչդեռ նա ոչինչ չի արել հավատարմագրման համար»։
Դասախոսն ասաց նաև, որ Գյումրիում բազմաթիվ են խոսակցությունները, որ ռեկտորի ընտրությունները տապալելու գլխավոր նպատակն այն է, որ Շիրակի պետհամալսարանը լուծարեն։
«Խոսակցություններ են պտտվում, որ ցանկություն ունեն ՇՊՀ-ն լուծարել, Գյումրիում գտնվող հայաստանյան 4 բուհի մասնաճյուղերը միավորեն լուծարված ՇՊՀ-ի հետ և ստեղծեն նոր համալսարան, իսկ ռեկտորին նշանակեն իշխանությունների կողմից հովանավորվող մեկին», - եզրափակեց Գագիկ Համբարյանը։

The first independent and transparent elections of rector of Shirak State University unfortunately failed with neither of the candidates having gathered 50+1 votes, lecturer Gagik Hambaryan said, speaking to Aysor.am.
He said that candidates Andranik Sargsyan received 8, Lusine Fljyan 6 votes and nine ballots have been recognized invalid.
Hambaryan said one of the reasons of the failure was deputy education and science minister Lusine Arakelyan, who is also member of the Board of Trustees and who behaved rather strange.
The lecturer stressed that she had delivered a speech against one of the candidates, accusing him of using the names of the education and science minister and NA chairman but did not present any proofs of it.
Chairman of the Board of Trustees Levon Barseghyan behaved strange too, accusing the other candidate Lusine Fljyan in copyrighting.
Hambaryan said all this had a significant impact on the results of the elections, adding that the ministry seems not to want Shirak University to have a rector and this is the reason why the elections failed.
The speech of the acting rector Yervand Serobyan was also very strange, the lecturer said.
“Being the acting rector for 9,5 months he has not undertaken any steps to regulate the moral-psychological atmosphere in the university or which is the most important has not initiated the process of accrediting the university. Serobyan earlier stated that if the elections of the rector were to take place, let them be after accreditation, while he did not nothing for it,” the lecturer said.
Hambaryan also stressed that talks are being circulated in Gyumri that the elections of rector have been failed on purpose aimed at dissolving Shirak’s State University.
“Talks are circulated that they want to dissolve Shirak State University and unite all four branches of Armenian universities in Gyumri with the Shirak State University and create a new university and appoint an authority-sponsored person,” Hambaryan concluded.