Քննչական կոմիտեն վարույթ է ընդունել Մալյանին առնչվող քրեական գործը
Հայաստանի Քննչական կոմիտեն վարույթ է ընդունել հասարակական գործիչ Նարեկ Մալյանի և «Ռեստարտ»-ի անդամների միջև տեղի ունեցած դեպքի միջադեպի առթիվ հարուցվել է քրեական գործը, Aysor.am-ին տեղեկացնում են Քննչական կոմիտեից։
«ՀՀ  Քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում վարույթ է ընդունվել Նարեկ Մալյանի և «Ռեստարտ»-ի անդամների միջև տեղի ունեցած միջադեպի առթիվ հարուցվել է քրեական գործը», - նշեցին ՔԿ-ից:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ գիշերը տեղի ունեցածի առթիվ հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով՝ «խուլիգանություն, որը կատարվել է մի խումբ անձանց կամ կազմակերպված խմբի կողմից»:
Այս գիշեր հարձակվել էին հասարակական գործիչ Նարեկ Մալյանի վրա։ Նրա խոսքով՝ մոտ 10 հոգով փորձել են իրեն քաշքշել, ճանկռել, այնուհետև մի քանի րոպե անց միջամտել են ոստիկանները և նրանց բերման ենթարկել Կենտրոնի բաժին։
Դեպքին անդրադարձել էր նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ Հայաստանում բռնությամբ հարցեր լուծելու որևէ փորձ պետք է արժանանա կոշտ իրավական հակազդեցության։

Следственный комитет принял к производству уголовное дело по факту нападения на Нарека Маляна
Следственный комитет Армении принял к производству уголовное дело, возбужденное по факту инцидента между общественным деятелем Нареком Маляном и членами инициативы «Рестарт», сообщили Aysor.am в СК Армении.
«В следственном отделе административных районной Кентрон и Норк-Мараш Следственного управления СК Армении по городу Еревану принято к производству уголовное дело по факту инцидента между Нареком Маляном и членами инициативы "Рестарт"», - отметили в Следственном комитете.
Ранее сообщалось, что по факту произошедшего накануне ночью инцидента возбуждено уголовное дело по признакам п.1 ч.3 ст. 258 Уголовного кодекса Армении –  «хулиганство,  совершенные группой лиц или организованной группой».
Отметим, что вчера ночью было совершено нападение на общественного деятеля Нарека Маляна. По его словам, около 10 человек поджидали его у входа в дом, они пытались растолкать и расцарапать его, затем  через несколько минут в инцидент вмешались полицейские и доставили всех в отделение полиции Кентрон.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян также обратился к инциденту и написал на своей странице в Facebook, что в Армении любая попытка решения вопросов с помощью насилия должна удостоиться жесткой оценке правоохранительных органов.