Երևանի ներկա և նախկին քաղաքապետները գրեթե նույն գիծն են տանում. ակցիա՝ ի պաշտպանություն Խորենացի 13 քանդվող շենքի
04/03/2019 10:10
Խորենացի 13 հասցեում քանդվում է պատմամշակությաին արժեք ներկայացնող շենք, սակայն քաղհասարակության որևէ ներկայացուցիչ դրա մասին կա՛մ թեթև արձագանքեց, կա՛մ ոչինչ չարեց, ի պաշտպանություն Խորենացի 13 հասցեում քանդվող Լուսավորության նախարարության շենքի տեղի ունեցած ակցիայի ժամանակ Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Քաղաքացիական գիտակցություն ՀԿ-ի խորհրդի անդամներից մեկը:
Նրա խոսքով՝ Երևանի ներկա և նախկին քաղաքապետները գրեթե նույն գիծն են տանում:
«Նախատեսել ենք փոքրիկ ակցիա՝ քանդման ենթակա շենքի դիմաց՝ ամոթանք տալու համար», - ասաց նա:
«Մարիոթ Արմենիա» հյուրանոցի մոտից ակցիայի մասնակիցները շարժվեցին դեպի Խորենացի 13՝ իրենց ձեռքերում պահելով «վանդալիզմ», «Սուպեր մամա, սիրուն չի» գրությամբ պաստառներ:
Նշենք նաև, որ Երևանի քաղաքապետարանը Խորենացի 13 հասցեում տեղակայված շենքի քանդման մասին պարզանբանում էր տարածել՝ նշելով, որ դրա ճակատը վերականգնվելու է նոր մոտեցմամբ: Ներկա պահին, ըստ քաղաքապետարանի ծանուցման, ապամոնտաժման աշխատանքներն իրականացվում են համաձայն նախագծի՝ 2019 թվականի փետրվարի 8-ին տրամադրված քանդման թույլտվության հիման վրա:

Бывший и нынешний мэры Еревана проводят тот же курс – акция в защиту разрушаемого здания министерства просвещения на ул. Хоренаци 13
04/03/2019 10:32
Представляющее историко-культурную ценность здание министерства просвещения по адресу ул. Хоренаци 13 разрушается, однако никто из представителей гражданского общества ничего об это не сказал и не сделал, заявил в ходе акции в защиту разрушаемого здания в беседе с Aysor.am один из членов Совета общественной организации «Гражданское сознание».
По ее словам, бывший и нынешний мэры Еревана проводят тот же курс.
«Мы запланировали небольшую акцию перед подлежащим разрушению зданием министерства просвещения, чтобы пристыдить их», - сказал он.
Участники акции двинулись от гостиницы «Marriott Armenia» к зданию на ул. Хорнаци 13 с плакатами «Вандализм», «Супер мама, не красиво».
Отметим также, что мэрия Еревана распространила заявление в связи с разрушением здания министерства просвещения на ул. Хоренаци 13, отметив, что фасад здания будет восстановлен с новым подходом. В настоящее время, согласно источнику, работы по демонтажу проходят согласно проекту и на основании предоставленного 8 февраля 2019 года разрешения.