Հայկական կողմը պետք է պահանջի, որպեսզի Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին հստակություն մտցնի իր խոսքերում. քաղաքագետ
06/03/2019 12:34
Հայկական կողմը պետք է պահանջի, որպեսզի Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին հստակություն մտցնի Ադրբեջանի ղեկավարի հետ հանդիպման ժամանակ «օկուպացված» տարածքների մասին իր խոսքերում, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը։
«Հասկանալի է, որ Վրաստանը խոսում է տարածքային ամբողջականության դիրքերից՝ հաշվի առնելով սեփական խնդիրներն Աբխազիայում և Օսեթիայում, բայց այնուամենայնիվ, պետք է հասնել նրան, որպեսզի վրացական կողմն իր խնդիրները տարանջատի այլ խնդիրներից՝ մանավանդ Արցախյան հակամարտությունից, որպեսզի նման տհաճ իրավիճակներ չստեղծվեն», - նկատեց մեր զրուցակիցը։
Նա միաժամանակ նշեց, որ Վրաստանի նկատմամբ հայկական կողմի քաղաքականությունը իրավունք չունի պայմանավորված լինել վրացի այս կամ այն պաշտոնյայի հայտարարությամբ։
«Այն կարևորությունը, որ ունի Վրաստանը Հայաստանի համար, և այն ազդեցությունը, որ Հայաստանն ունի Վրաստանի հանդեպ, մեզ պետք է թույլ տան կայուն քաղաքական գիծ մշակել՝ ինչ-որ չափով այն պարտադրելով վրացական կողմին։ Պետք է ստիպել, պարտադրել և հասնել այն բանին, որ վրացի պաշտոնյաներն իրենց հայտարարություններում մշտապես հաշվի առնեն հայկական կողմին չվնասելու հանգամանքը», - նշեց մեր Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանը, որպես պետություն, այդ պոտենցիալն ունի և հետևողական աշխատանք իրականացնելու դեպքում վերոնշյալը կարելի է իրականություն դարձնել։
Քաղաքագետը ևս մեկ անգամ ընդգծեց՝ հայ-վրացական հարաբերություններում օրակարգ ձևավորողը պետք է հայկական կողմը լինի, որովհետև հավասարապես մեծ են ինչպես այդ երկրի վրա ազդելու մեր ռեսուրսները, այնպես էլ  Հայաստանի համար Վրաստանի կարևորությունը։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջան կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին ասել էր. «Վերջին տարիներին մեր երկրները միանման ողբերգությունների միջով են անցել: Մենք այսօր զգում ենք, թե ինչ է նշանակում օկուպացիան երկրի համար, երբ քո տարածքային ամբողջականությունը խաթարված է: Օկուպացիոն գծերը բաց վերքեր են մեզ համար, որոնք իրենց հերթին խոչընդոտում են մեր զարգացմանը: Այդուամենայնիվ, չնայած այդ ողբերգություններին, մենք կարողացել ենք ամրապնդվել և զարգացնել մեր տնտեսությունները՝ որպես անկախ երկիր մեր ճանապարհը շարունակելու համար»։

Армянская сторона должна потребовать, чтобы президент Грузии Саломе Зурабишвили внесла четкость в свои слова – Грант Мелик-Шахназарян
06/03/2019 13:58
Армянская сторона должна потребовать, чтобы президент Грузии Саломе Зурабишвили внесла четкость в свои слова об «оккупированных» территориях во время встречи с главой Азербайджана, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Грант Мелик-Шахназарян.
«Понятно, что Грузия говорит с позиций территориальной целостности, учитывая собственные проблемы в Абхазии и Осетии, однако, тем не менее, нужно достичь того, чтобы грузинская сторона отделяла свои проблемы от других проблем, особенно карабахского конфликта, чтобы подобные неприятные ситуации не создавались», - отметил политолог.
При этом он отметил, что политика армянской стороны в отношении Грузии не должна быть обусловлена заявлениями того или иного грузинского должностного лица.
«Важность, которую представляет Грузия для Армении, и то влияние, которое имеет Армении на Грузию, должны позволить нам разработать стабильную политическую линию, в какой-то мере принуждая грузинскую сторону. Нужно заставить, принудить и достичь того, чтобы грузинские должностные лица в своих заявлениях учитывали обстоятельство непричинения вреда Армении», - отметил Грант Мелик Шахназарян.
Он подчеркнул, что у Армении как государства есть такой потенциал и при последовательной работе вышеуказанное можно стать реальностью.
Политолог вновь подчеркнул, что в армяно-грузинских отношениях повестку должна формировать армянская сторона, поскольку как наши ресурсы влияния на эту страну, так и важность Грузии для Армении в равной степени велики.
Напомним, президент Грузии Саломе Зурабишвили в ходе официального визита в Азербайджан заявила: «В последние годы мы пережили одинаковые трагедии. И сегодня мы переживаем то, что для страны означает оккупация, когда территориальная целостность еще не восстановлена. Оккупационные линии остаются для нас открытой раной, которая мешает нашему развитию. Тем не менее, несмотря на все эти трагедии, мы смогли укрепить и развить наши экономики, чтобы продолжить наш путь как независимые страны».