Ամեն ինչ արվում է Ադրբեջանում 20 տարի ազատազրկման դատապարտված Կարեն Ղազարյանին ՀՀ վերադարձնելու համար. Արտակ Զեյնալյան
06/03/2019 17:57
Հայաստանի Հանրապետությունն օգտագործում է բոլոր քաղաքական և հումանիտար գործիքները՝ Ադրբեջանում 20 տարի ազատազրկման դատապարտված Կարեն Ղազարյանին ՀՀ վերադարձնելու համար, ԱԺ-ում հարցուպատասխանի ժամանակ ասաց ՀՀ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը:
«Կարեն Ղազարյանի իրավապաշտպանները Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան գանգատ են ներկայացրել, նաև պահանջել են հրատապ միջոց կիրառել ու հիմա այդ գանգատը քննվում է: Հայաստանի Հանրապետությանը կծանուցվի ու ՀՀ-ն կներգրավվի որպես երրորդ կողմ: ՀՀ կառավարությունն օգտագործում է դիվանագիտական և հումանիտար բոլոր գործիքները որպեսզի Կարեն Ղազարյանի կյանքն ապահովվի ու երաշխավորվի: Ամեն ինչ արվում է նրան Հայաստանի Հանրապետություն վերադարձնելու համար», - ասաց Զեյնալյանը:
Նախարարն ընդգծեց, որ ՀՀ-ն մերժել է փոխանակման առաջարկը, քանի որ ՀՀ-ում նույն կարգավիճակով գտնվող Ադրբեջանի քաղաքացիներ չկան:

Армения делает все возможное для возвращения на родину приговоренного в Азербайджане к 20 годам лишения свободы Карена Казаряна – Артак Зейналян
06/03/2019 18:27
Республика Армения использует все свои политические и гуманитарные инструменты, чтобы вернуть на родину приговоренного в Азербайджане к 20 годам лишения свободы Карена Казаряна, заявил сегодня в парламенте министр юстиции Артак Закарян.
«Адвокаты Карена Казаряна подали жалобу в Европейский суд по правам человека, также потребовали предпринять срочные меры, сейчас эта жалоба рассматривается. Армения будет извещена и вовлечена в дело в качестве третьей стороны. Правительство Армении использует все дипломатические и гуманитарные инструменты, чтобы жизнь Карена Казаряна была обеспечена и гарантирована. Делается все возможное также для его возвращения в Армению», - сказал Артак Зейналян.
Министр подчеркнул, что Армения отказалась от предложения обмена, поскольку в Армении нет граждан Азербайджана с таким же статусом.