Խորհրդարանը ընդունեց ընդդիմության ներկայացրած օրինագծերը
Ազգային ժողովն այսօր ձայների բացարձակ մեծամասնությամբ երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Գորգիսյանի ներկայացրած «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին նախագիծը։
Պատգամավորը, հիշեցնենք, նախագծով առաջարկում է հետաձգել օրենքի գործողության ժամկետը՝ 2017 թվականի դեկտեմբերի 1-ի փոխարեն սահմանելով 2019 թվականի մարտի 1-ը: Այս փոփոխությունը հնարավորություն կտա 27 տարին լրացած պարտադիր զինվորական ծառայությունից խուսափած քաղաքացիներին սահմանված ժամկետում մուծել օրենքով սահմանված վճարը և վերադառնալով հայրենիք՝ ազատվել քրեական պատասխանատվությունից: Նշենք, որ յուրաքանչյուր զորակոչի համար սահմանված գումարը 200 հազար դրամ է։
Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց նաև ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի ներկայացրած «Կրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը։
Պատգամավորն այս փոփոխությամբ առաջարկում է որպես պարտադիր պահանջ սահմանել բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ուսման վարձի ամսական վճարման հնարավորությունը: Փոփոխությունն, ըստ Ուրիխանյանի, կմեղմի վարձի վճարման հետ կապված ուսանողների ֆինանսական դժվարությունները:
Օրինագծերի ընդունումից հետո ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը շնորհավորեց պատգամավորներին կառուցողական քննարկումների համար։
«Հատկանշական է, որ երկու օրինագծերն էլ ներկայացրել էր ընդդիմությունը։ Ես կարծում եմ, որ այս կառուցողական աշխատաոճը մենք կկարողանանք շարունակել», - հայտարարեց Միրզոյանը։

Парламент принял представленные оппозицией законопроекты
Сегодня в Национальном Собрании были вынесены на голосование два представленных оппозиционными фракциями парламента законопроекта.
Законопроект о внесении изменений и дополнений в закон «О гражданах, не прошедших обязательную военную службу в нарушение установленного порядка», представленный депутатом от фракции «Светлая Армения» Геворком Горгисяном, был принят единогласно – во втором чтении и полностью.
Поправками предлагается продлить срок действия закона – вместо 1 декабря 2017 года установив 1 марта 2019 года. Это позволит гражданам, которым исполнилось 27 лет и которые уклонились от обязательной военной службы, выплатить в установленный срок соответствующую сумму и, вернувшись на Родину, освободиться от уголовной ответственности.
Проект о внесении изменений и дополнений в закон «Об образовании», представленный депутатом от фракции партии «Процветающая Армения» Тиграном Уриханяном, принят в первом чтении соотношением голосов 111 «за» и 2 «против».
Законопроектом предлагается, чтобы студенты, обучающиеся на платной основе, имели возможность вносить плату за обучение в ежемесячном разрезе.
После принятия законопроектов спикер парламента Арарат Мирзоян поздравил депутатов с конструктивным обсуждением.
«Примечательно, что оба проекта представлены оппозицией. Я думаю, что такой конструктивный стиль работы мы сможем продолжить», - заявил Арарат Мирзоян.