Բաքուն չի էլ մտածում, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման որևէ տարբերակ պիտի ընդունելի լինի նաև Ղարաբաղի ու Հայաստանի ժողովրդի համար. վարչապետ (Տեսանյութ)
06/03/2019 17:35
Հայաստանի կառավարության դիրքորոշումը Ղարաբաղյան հարցի կարգավորման վերաբերյալ այս ամիսներին չի փոխվել, այսօր ԱԺ-ում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ընդհանուր առմամբ՝ այո՛, կան այնպիսի գնահատականներ, որ Հայաստանը Ղարաբաղի հարցի բանակցային գործընթացում իր դիրքորոշումը կոշտացրել է, բայց ես կարող եմ ասել, որ Հայաստանի դիրքորոշումը չի փոխվել։ Այսինքն՝  մեր կառավարության դիրքորոշումն այս ընթացքում չի փոխվել, որովհետև, եթե հիշում եք, մենք ամենասկզբից ասել ենք, որ մենք լինելու ենք իրավիճակին ադեկվատ, համարժեք», - ասաց վարչապետը։
Նա հիշեցրեց, որ դեռևս նախորդ գումարման Ազգային ժողովում իր ելույթներից մեկի ժամանակ հայտարարել էր, որ Ղարաբաղյան հակամարտության ցանկացած լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Ղարաբաղի ժողովրդի համար և Ադրբեջանի ժողովրդի համար։
«Ինքներս ենք հասկանում, որ այս հայտարարությունն այնքան էլ հեշտ հայտարարություն չի, բայց ինչի՞ համար է արվել այն ու ի՞նչ նպատակ է ունեցել։ Այս հայտարարությունն արվել է բանակցային նորմալ մթնոլորտ ստեղծելու համար և Հայաստանն, ըստ էության, արել է առաջին քայլն այս ճանապարհին՝ հույս ունենալով, որ համանման հայտարարություն կհնչի նաև ադրբեջանական կողմից։ Ցավոք սրտի, մինչ այժմ ադրբեջանական կողմից համանման հայտարարություններ չեն հնչում և ընդհակառակը՝ անընդհատ խոսվում է, ակնարկներ են արվում ուժով կամ ռազմական ճանապարհով հարցերը լուծելու պատրաստակամության, հնարավորության մասին։
Արվում են հայտարարություններ, որոնք ակնհայտ են դարձնում, որ Ադրբեջանի կառավարությունն, իշխանությունը չի էլ մտածում, որ հարցի կարգավորման որևէ տարբերակ պիտի ընդունելի լինի նաև Ղարաբաղի ժողովրդի ու Հայաստանի ժողովրդի համար, և մենք այս իրավիճակում ընդամենը հավատարիմ ենք մնում մեր դիրքորոշմանը՝ մնալ ադեկվատ իրավիճակին», - ասաց Նիկոլ Փաշինյան։
Նա ընդգծեց՝ բանակցություններն արդյունավետ դարձնելու համար պետք է լինի արդյունավետ քննարկման ֆորմատ:
«Այն, ըստ էության կա, ու ճանաչվել է 1994թ.-ին, երբ Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչվել է որպես լիարժեք բանակցային կողմ և մենք հիմա ջանքեր ենք գործադրում, որ այդ արձանագրված ֆորմատը շարունակի լիարժեք ձևով գործի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, բնականաբար», - ասաց վարչապետը։
Հարցին՝ արդյոք Հայաստանի այս դիրքորոշումն ընկալելի է միջազգային գործընկերներին, Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց.
«Մենք հիմա, բնականաբար, մեր գործընկերների հետ աշխատում ենք, որպեսզի մեր դիրքորոշումներն ավելի ու ավելի հասկանալի դառնան, ու իմ տպավորությամբ՝ վերջին ամիսների դինամիկան հենց այդպիսին է՝ ընկալման մակարդակը մեծանում է»։

Баку не думает о варианте карабахского урегулирования, который мог бы быть приемлем также для народов Армении и Карабаха – Пашинян
06/03/2019 17:34
Премьер-министр Армении Никол Пашинян согласен с существующим мнением о том, что Ереван ужесточает позицию по переговорному процессу карабахского урегулирования.
«Есть такие оценки, что Армения ужесточает позицию по переговорному процессу. Но позиция правительства не изменилась, потому что мы изначально говорили, что будем адекватны существующей ситуации», - сказал Н.Пашинян, отвечая на вопросы депутатов в парламенте Армении.
Премьер напомнил, что ранее заявлял о том, что решение карабахского конфликта должно быть приемлемым для народов Армении, Нагорного Карабаха и Азербайджана.
«Это заявление не было легким, и было сделано для создания нормальной переговорной атмосферы. Армения сделала первый шаг, надеясь на такое же заявление с азербайджанской стороны. К сожалению, подобного заявления не последовало. Напротив, в Азербайджане заявляют о возможности и готовности решить конфликт путем применения силы, заявления эти показывают, что власти Азербайджана не думают о возможности и варианте решения, который может быть приемлем также для народов Армении и Нагорного Карабаха. Мы остаемся адекватными существующей ситуации. Это наша позиция», - отметил Н.Пашинян.
По его словам, для эффективности переговоров необходим эффективный формат обсуждений, который был признан международным сообществом еще в 1994 году, когда Нагорный Карабах был признан стороной переговоров.
«Мы прилагаем усилия, чтобы этот формат полноценно работал, конечно, в рамках Минской группы ОБСЕ», - заявил Н.Пашинян.