ԵՄ-ն լիարժեք պատրաստ է աջակցել Հայաստանին, բայց պատրաստ չէ իրականացնել ֆինանսավորումը հարյուր տոկոսով. վարչապետ
07/03/2019 11:38
Կառավարության այսօրվա նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը անդրադարձավ Բրյուսել այցին և ներկայացրեց արդյունքները:
«Կարող ենք արձանագրել, որ Եվրամիության հետ Համապապափակ և ընդլայնված համաձայնագրի իրականացման փուլ ենք թևակոխում և այս առումով Բրյուսելում արձանագրում է տեղի ուենցել, որ ԵՄ-ն լիարժեք պատրաստ է աջակցել Հայաստանին բարեփոխումների և Հայաստանում զարգացման ծրագրերի օրակարգերում», - ասաց նա:
Համագործակցության մեջ ոչ Հայաստանի, ոչ ԵՄ-ի համար չկա աշխարհաքաղաքական որևէ օրակարգ, ինչը, նրա խոսքով, շատ կարևոր է տվյալ համակարգում:
«Բայց կա մի նրբություն` մենք առաջիկայում կարևոր որոշումներ պետք է կայացնենք: Խնդիրը հետևյալն է` ԵՄ-ի հետ մի քանի մեգանախագիծ ենք քննարկել, որոնց առաջին խումբը վերաբերում է ճանապարհային և տրանսպորտային ենթակառուցվածքներին, ավտոճանապարհներին, որ բերվեն եվրոպական ստանդարտների և Հյուսիս-հարավի վերաբերյալ կարևոր ոշումներ կկայացնենեք», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նաև անդրադարձավ ջրամաքրման կայանների ստեղծմանը` կարևորելով Սևանա լճի շուրջ և Հրազդան գետի երկայնքով ջրերի մաքրման կայաններ ստեղծելուն:
Հաջորդ խնդիրը վարչապետը համարեց դպրոցաշինություն իրականացնելը սեյսմիկ պաշտպանության առումով, որպեսզի դպրոցները համապատասխանեն սեյսմիկ բոլոր պահանջներին և կրթական ժամանակակից չափանիշներին՝ ոչ միայն շենքային, այլև՝ գույքային առումով:
«Արդարադատության ոլորտում խնդիր ունենք լուրջ ծրագրեր իրականացնելու», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց` այսօրվա բանտային համակարգը չի կարող հարիր համարվել նոր Հայաստանի չափանիշներին և դատական համակարգում խնդիր ունեն:
«Մենք ստացանք ԵՄ աջակցության պատրաստամակությունը: Կա մի խնդիր, որ Եվրամիությունը, պատրաստ լինելով աջակցել, պատրաստ չէր իրականացնել ֆինանսավորումը հարյուր տոկոսով և ակնկալում է, որ այդ ծրագրերում լուրջ մասնակցություն կունենա ՀՀ-ն և այստեղ առաջնային խնդիր է պետական եկամուտների ավելացումը, բայց կարևորովում է նաև արտաքին միջոցների ներգրավումը և կառավարության ծրագրում գրել ենք, որ առաջնային թիրախ ենք համարում ենթկառուցվածքները», - ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ պատգամավորական տարիներին բոլոր վարկային համաձայնագրերին առանց բացառության քվեարկել է դեմ, քանի որ կարծել է` եթե կառավարությանը համարում է կոռումպացված, չի կարող վստահել այդ կառավարությանը:
«Մենք այսօր պետք է պատասխանենք երկու հարցի, թե կարողանո՞ւմ ենք ստեղծել երաշխիքներ, որ պետական, վարկային միջոցները ծախսվեն նպատակային և եթե այո, ապա ո՞րն է այն սահմանագիծը, որ պետական պարտքի մակարդակը պահենք կառավարելի, որ Հայաստանին բերի օգուտներ և ոչ երբեք՝ վնասներ», - ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշիյանը նշեց, որ ունեն նախնական պայմանավորվածություն, որ այս թեմայով Կենտրոնական բանկի հետ քննարկում են ունենալու և եթե եզրակացության գան, դրա վերաբերյալ կունենան Ազգային ժողովում քննարկումներ:

ЕС полностью готов содействовать Армении, однако не готов к 100-процентному финансированию – Никол Пашинян
07/03/2019 12:34
Сегодня в ходе заседания правительства Армении премьер-министр Никол Пашинян представил итоги визита в Брюссель.
«Можем констатировать, что вступаем в этап реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, в Брюсселе было констатировано, что ЕС полноценно готов содействовать реформам и программам развития в Армении», - сказал он.
По его словам, в этом сотрудничестве ни для Армении, ни для ЕС нет геополитической повестки, что очень важно.
«Но есть одна новость, в ближайшее время мы должны принять важные решения. Вопрос в следующем, мы обсудили с ЕС несколько мега-проектов, первая группа которых касается инфраструктур, автодорог, которые должны быть приведены в соответствие с европейскими стандартами, а также принять важные решения относительно дороги "Север – Юг"», - сказал он.
Премьер также коснулся строительства водоочистительных станций, отметив важность создания очистительных станций вокруг озера Севан и реки Раздан.
Следующей задачей премьер посчитал строительство сейсмически устойчивых школ, чтобы школы соответствовали всем требованиям и современным образовательным стандартам не только в плане зданий, но и инвентаря.
«В сфере правосудия мы также должны реализовать серьезные программы», - сказал Пашинян.
Он подчеркнул, что сегодняшняя пенитенциарная система не может считаться достойной стандартам новой Армении, есть проблемы и в судебной системе.
«Мы получили от ЕС готовность поддержать. Есть одна проблема – будучи готовым поддержать, ЕС не готов осуществить 100-процентное финансирование и ожидает, что в этих программах серьезное участие будет иметь Армения. Здесь первоочередной задачей является увеличение государственных доходов, однако я придаю важность также привлечению внешних средств и в программе правительства мы написали, что первоочередной целью считаем инфраструктуры», - сказал премьер.
Никол Пашинян напомнил, что во время депутатской деятельности голосовал всегда против всех без исключения кредитных программ, поскольку считал, что если правительство коррумпировано, нельзя доверять этому правительству.
«Мы сегодня должны ответить на два вопроса, можем ли создать гарантии, чтобы государственные кредитные средства тратились целевым образом и если да, где та черта, за которой уровень государственного долга остается управляемым, чтобы Армении приносилась польза, а не вред», - сказал премьер-министр.