Պոլսո Պատրիարքի 6-7 թեկնածու կա, ընտրության ժամկետները դեռ հստակեցված չեն. Արա Գոչունյան
Պոլսո Հայոց Պատրիարք Ամենապատիվ Տ. Մեսրոպ Ս. Արք. Մութաֆյանի մահվանից 40 օր անց կսկսվի նոր պատրիարքի ընտրությունների նախապատրաստական փուլը։ Այս պահին տեսականորեն Պատրիարքի աթոռին հավակնող 6-7 թեկնածու կա, սակայն ամեն բան ավելի պարզ կլինի 40-օրյա սգի ավարտից հետո, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Ստամբուլում լույս տեսնող «Ժամանակ» թերթի խմբագիր Արա Գոչունյանը՝ հավելելով, որ ընտրությունների և գահակալության օրը, թեկնածուների թիվը և մնացած բոլոր մանրամասները դեռևս հստակեցման փուլում են։
Նրա խոսքով՝ այսօր երեկոյան պատրիարքական ընդհանուր փոխանորդ Արամ Աթեշյանի նախագահությամբ պատրիարքական աթոռի կրոնական ժողովի նիստ կգումարվի, որի ընթացքում էլ կհստակեցվեն Պոլսո Հայոց Պատրիարքի հուղարկավորության, թաղման և մարմնի ամփոփման արարողակարգային բոլոր ծիսակարգերը։
«Պոլսո պատրիարքարանը Մեսրոպ Ս. Արք. Մութաֆյանի մահվան մասին տեղեկացրել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին և Նվիրապտական Աթոռների գահակալներին, ինչն էլ ենթադրում է, որ նրանք կմասնակցեն հուղարկավորության կարգին։ Ամենայն հավանականությամբ, Պատրիարքի թաղումը տեղի կունենա մարտի 17-ին։ Հաջորդող 40-օրյա սգից հետո կսկսվեն վարչական գործընթացները, և նոր Պատրիարքի ընտրության գործընթացը կմեկնարկի», - ասաց մեր զրուցակիցը՝ հավելելով, որ ընտրությունները պատշաճ մակարդակով կազմակերպելու համար Պատրիարքությունը պետք է պայմանավորվածություններ ձեռք բերի և սերտորեն գործակցի պետական մարմիններին հետ։
Արա Գոչունյանը միաժամանակ նշեց, որ այսօր Թուրքիայի տարածքում գործում է 38 հայկական եկեղեցի, ինչը նշանակում է, որ ընտրությունների օրը երկիրի ողջ տարածքում կգործի ճիշտ այդքան ընտրատեղամաս՝ յուրաքանչյուր եկեղեցում մեկական։
Նրա տեղեկացմամբ, նախընտրական փուլում Պատրիարքի թեկնածուներին պետք է պաշտոնական նամակներ ուղարկվեն, և դրանց արձագանքելով՝ նրանք պետք է ասեն՝ ցանկանում են մասնակցել ընտրություններին, թե ոչ։
Ինչ վերաբերում է թուրքահայ համայնքի՝ պատրիարքական ընդհանուր փոխանորդ Արամ Աթեշյանի նկատմամբ վերաբերմունքին՝ հաշվի առնելով վերջինիցս ունեցած մշտական դժգոհությունները, Արա Գոչունյանը չցանկացավ ընդհանրացումներ կատարել։
Անձնապես ինքը, ասաց, նորմալ է վերաբերում Արամ Աթեշյանին։
«Ժողովուրդը քվեատուփին մոտենալիս ամեն ինչ կդնի կշեռքի նժարին», - ամփոփեց մեր զրուցակիցը։
Հիշեցնենք, որ երեկ Պոլսի Սուրբ Փրկիչ Ազգային հիվանդանոցում մահացել է Պոլսո Հայոց Պատրիարք Ամենապատիվ Տ. Մեսրոպ Ս. Արք. Մութաֆյանը։ Նա կոմայի մեջ էր մոտ 11 տարի: Պատրիարքին փոխարինում էր պատրիարքական փոխանորդ Արամ արք. Աթեշյանը։

Six-seven candidates wish to participate in elections of Armenian Patriarch of Constantinople: Ara Gochunyan
09/03/2019 13:49
Forty days after the death of Armenian Patriarch of Turkey Mesrop Mutafyan the preparation phase for the elections of new patriarch will start. As of now there are 6-7 candidates but everything will be clear after the 40-day mourn ends, editor of Istanbul-based Zhamanak paper Ara Gochunyan said, speaking to Aysor.am.
He stressed that the day of elections, the day of crowning and number of candidates as well as all other details are yet to be specified.
He said that today a session will be convened by Aram Ateshyan, who was replacing Mutafyan for these years, to clarify all the issues on funeral and burial procedure of the deceased Patriarch.
“The Patriarchate of Constantinople informed Holy See of St. Etchmiadzin which supposes their participation in the funerals. More probably the funerals will take place on March 17,” he said, adding that after 40-day mourning administrative processes will launch and the process of election of new Patriarch will start.
Gochunyan said for proper organization of elections the Patriarchate will closely cooperate with state bodies.
The editor said today 38 Armenian churches are functioning in the territory of Turkey which means as much electoral precincts will operate in the whole territory of the country.
He said in pre-electoral phase candidates will receive letters and respond to them, noting whether they want to participate in the elections or not.
As to the attitude of the Armenian community toward Aram Ateshyan, considering the dissatisfaction of him, Gochunyan said he would not like to generalize this attitude and said he treats Ateshyan normally.
Mutafyan died on March 8 at the age of 62. He was in hospital for the past 11 years suffering from incurable disease.