Էրդողանը սպառնացել է քրդական ջոկատներից մաքրել Սիրիայի սահմանամերձ շրջանները
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Անկարան կմաքրի քրդական խմբերից Թուրքիայի սահմանակից Սիրիայի հյուսիսային շրջանները և կստեղծի այնտեղ անվտանգ գոտի, ասվում է  NTV հեռուստաալիքի եթերում Էրդողանի հայտարարության մեջ:
«Սիրիայի հյուսիսում մենք թույլ չենք տա ստեղծել հակաահաբեկչական միջանցք՝ ուղղված մեր երկրի դեմ: Մենք կստեղծենք անվտանգ գոտի, և մեր սիրիացի եղբայրները կվերադառնան տուն: Սկսած Մանբիջից՝ մենք կմաքրենք ահաբեկիչներից (քրդական ինքնապաշտպանական ուժերից) ամբողջ հարավային սահմանն այնպես, ինչպես դա արել էին Աֆրինում», - ասել է Էրդողանը Թուրքիայի հարավում՝ Իսկենդերուն քաղաքում, ելույթ ունենալիս:
Էրդողանը հայտարարել էր, որ Անկարան պատրաստ է գործողություններ սկսել Եփրատի հարավում, ինչպես նաեւ Մանբիջում ընդդեմ սիրիական քրդերի ինքնապաշտպանական ուժերի, եթե ԱՄՆ-ը դուրս չբերեն նրանց այնտեղից:
Ավելի ուշ նա հայտարարել էր, որ որոշել է հետաձգել Սիրիայում ռազմական գործողությունները 2018 թվականի դեկտեմբերի 4-ին ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հեռախոսազրույցից հետո, որի արդյունքում Ամերիկայի նախագահը որոշում էր կայացրել դուրս բերել զորքերը Սիրիայից:
Ավելի վաղ Թրամփը հայտարարել էր, որ Սիրիայում անհրաժեշտ է ստեղծել 30 կմ լայնությամբ բուֆերային գոտի Թուրքիայի սահմանին կից տարածքում: Էրդողանը համաձայնություն էր հայտնել պայմանով, որ գոտին վերահսկվելու է Թուրքիայի կողմից:

Эрдоган пригрозил очистить приграничные регионы Сирии от курдских отрядов
Турецкий лидер Тайип Эрдоган заявил, что Анкара очистит от курдских формирований северные регионы Сирии, граничащие с Турцией, и создаст там зону безопасности.
"На севере Сирии мы не дадим возможности создать антитеррористический коридор, направленный против нашей страны. Мы создадим зону безопасности, и наши сирийские братья смогут вернуться в свои дома. Начиная с Манбиджа, мы очистим от террористов (курдских сил самообороны) всю южную границу так, как мы это сделали в Африне", - сказал Эрдоган, выступая в городе Искендерун на юге Турции. Трансляцию вел телеканал NTV.
Эрдоган заявлял, что Анкара готова начать операцию на востоке от Евфрата, а также в Манбидже против сил самообороны сирийских курдов, если США не выведут их оттуда. Позднее он сообщил, что решил отложить начало военной операции в Сирии после телефонного разговора с президентом США Дональдом Трампом 14 декабря прошлого года, по итогам которого американский президент принял решение вывести войска из Сирии.
Трамп ранее заявил, что в Сирии необходимо создать буферную зону шириной около 30 километров на территории, прилегающей к границе с Турцией. Эрдоган выразил согласие с этой идеей при условии, что зону будет контролировать Турция.