Պատրաստ եմ ամեն ինչ անել հակամարտության կարգավորմանն օգնելու համար. ԵԱՀԿ գործող նախագահը՝ Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու հնարավորության մասին
13/03/2019 12:29
Պատրաստ եմ ամեն ինչ անել ԼՂ հակամարտության կարգավորմանն օգտակար լինելու համար, Երևանում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սլովակիայի արտգործնախարար Միրոսլավ Լայչակը՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին՝ պատրա՞ստ է անձամբ այցելել Լեռնային Ղարաբաղ, խոսել այնտեղի բնակիչների հետ ու հասկանալ նրանց դիրքորոշումը:
«Ես պատրաստ եմ ամեն ինչ անել՝ օգտակար լինելու և այս հակամարտության լուծումը գտնելուն օգնելու համար։ Ինչ վերաբերում է կոնկրետ քայլերին, ես լիովին վստահում եմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին և Անջեյ Կասպրշիկին, այնպես որ, ես ինչ անում եմ, անում են նրանց հետ սերտ համագործակցությամբ ու համակարգմամբ», - ասաց ԵԱՀԿ գործող նախագահը։

Готов сделать все, чтобы помочь урегулированию конфликта – действующий председатель ОБСЕ о возможности визита в Арцах
13/03/2019 13:24
Действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Словакии Мирослав Лайчак готов приложить все усилия для урегулирования карабахского конфликта.
«Я готов сделать все, чтобы быть полезным и помочь в поиске решения этого конфликта», - заявил Мирослав Лайчак на совместной пресс-конференции с главой МИД Армении Зограбом Мнацаканяном, отвечая на вопрос журналиста о том, готов ли он поехать в Нагорный Карабах, поговорить на месте с людьми и понять их позицию.
«Что касается конкретных шагов, то я полностью доверяю сопредседателям Минской группы ОБСЕ и Анджею Каспршику, посему все, что я делаю, делаю в тесном сотрудничестве и координации с ними», - отметил действующий председатель ОБСЕ.