Ճիշտ կլինի, որ Ազգային Ժողովը նախաձեռնի ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցով խորհրդարանական լսումներ. Աշոտյան
13/03/2019 15:14
Ճիշտ կլինի, որ Ազգային Ժողովը նախաձեռնի Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ներկայիս փուլին վերաբերող խորհրդարանական լսումներ, Facebook-ի իր էջում գրել է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
«Հաշվի առնելով խնդրի կարևորությունը, նման նախաձեռնությամբ կարող է հանդես գալ անձամբ ԱԺ նախագահը (ԱԺ կանոնակարգ, հոդված 5, 2-րդ մաս, կետ 17): Մասնակիցների հնարավորինս լայն, քաղաքական և վերլուծական շրջանակների ընդգրկմամբ լսումները շատ արդյունավետ կարող են լինել Հայաստանի քաղաքական դաշտի մեկտեղման համար Արցախյան հարցի շուրջ , օգտակար կլինեն նաև ներկայիս ԱԺ պատգամավորների համար, որոնց ճնշող մեծամասնությունը չի տիրապետում խնդրին պատեհ մակարդակով, և կարող են ուժեղացնել Հայաստանի բանակցային դիրքերը երկու երկրների ղեկավարների սպասվող հանդիպումից առաջ», - նշել է Ա.Աշոտյանը:

Армен Ашотян предлагает инициировать парламентские слушания вокруг нынешнего этапа урегулирования карабахского конфликта
13/03/2019 18:01
Заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян предлагает инициировать парламентские слушания вокруг нынешнего этапа урегулирования карабахского конфликта. Об этом Армен Ашотян написал на своей странице в Facebook.
«Считаю, что будет правильно, если Национальное Собрание инициирует парламентские слушания по нынешнему этапу урегулирования карабахского конфликта.
Учитывая важность вопроса, с такой инициативой может выступить лично председатель Национального Собрания (Регламент Национального Собрания, пункт 7, часть 2, статья 5).
Слушания с возможно широким участием политических и экспертных кругов могут быть очень эффективными для объединения политического поля Армении вокруг вопроса Арцаха, полезными для нынешних депутатов парламента, преимущественное большинство которых не владеет надлежащим уровнем проблемы, и могут усилить переговорные позиции Армении перед ожидающейся встречей глав двух государств», - написал Армен Ашотян.