Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ Միրոսլավ Լայչակի հետ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հանդիպել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սլովակիայի արտաքին գործերի նախարար Միրոսլավ Լայչակի և նրա գլխավորած պատվիրակության հետ, տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Նախագահ Սարգսյանը կարևորել է ԵԱՀԿ գործունեությունը և դերակատարումը ոչ միայն որպես ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմամբ զբաղվող հիմնական կառույց, այլ նաև որպես երկխոսության, վստահության և համագործակցության միջոցով համապարփակ անվտանգությունն առաջ մղող հարթակ:
Նշելով, որ հարավկովկասյան տարածաշրջանը կարևոր տեղ ունի ԵԱՀԿ օրակարգում՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահն ասել է, որ այստեղ են՝ ճշտելու, թե ինչպես կարող են լավագույնս աջակցել Հայաստանին ստանձնած հանձնառությունների իրականացման, խաղաղության հաստատման գործընթացի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեության առնչությամբ:
Հանրապետության նախագահը և ԵԱՀԿ գործող նախագահը մտքեր են փոխանակել ԵԱՀԿ գործունեության արդյունավետության բարձրացման, կազմակերպության առջև ծառացած մարտահրավերների, ինչպես նաև Կազմակերպությունում Սլովակիայի նախագահության առաջնահերթությունների շուրջ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Հայաստանի և Սլովակիայի երկկողմ հարաբերություններին, նշել, որ երկու երկրներն ունեն տարբեր ոլորտներում համագործակցության լայն օրակարգ և կարևորել ակտիվ աշխատանքն առկա ներուժի լիարժեք իրացման ուղղությամբ:

Армен Саркисян встретился с действующим председателем ОБСЕ Мирославом Лайчаком
Президент Армении Армен Саркисян встретился с действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Словакии Мирославом Лайчаком и возглавляемой им делегацией, сообщает пресс-служба президента Армении.
Армен Саркисян отметил важность деятельности и роли ОБСЕ не только в качестве основной структуры, занимающейся урегулированием нагорно-карабахского конфликта, но и как платформы для обеспечения всеобъемлющей безопасности посредством диалога, доверия и сотрудничества.
Отметив, что регион Южного Кавказа занимает важное место в повестке ОБСЕ, действующий председатель ОБСЕ сказал, что прибыл в регион, чтобы уточнить, как можно наилучшим образом поддержать Армению в реализации взятых обязательств, а также в связи с процессом установления мира и деятельностью сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Президент Армения и действующий председатель ОБСЕ обменялись мнениями о повышении эффективности деятельности ОБСЕ, вставших перед организацией вызовах и приоритетах председательства Словакии в организации.
Собеседники обратились также к двусторонним отношениям между Арменией и Словакией, отметив, что у двух стран есть широкая повестка сотрудничества в различных сферах, и подчеркнули важность активной работы в направлении полной реализации всего имеющегося потенциала.