Թեհրանը խոստացել է «կոշտ պատասխան» տալ իրանական լցանավերը շրջափակելու Իսրայելի փորձերին
Իրանի պաշտպանության նախարար Ամիր Խաթամին խոստացել է Իսրայելին կոշտ պատասխան տալ, եթե այդ երկրի ռազմածովային ուժերը փորձեն արգելափակել իրանական նավթի վաճառքը ծովուղիներում, հայտնել է IRNA գործակալությունը:
Խաթամին նշել է, որ Իսրայելի նման գործողությունները «կգնահատվեն որպես ավազակություն» և «սպառնալիք միջազգային անվտանգությանը»:
«Եթե դա տեղի ունենա, Իրանն անխնա պատասխան կտա: Մեր երկիրը բավականաչափ հնարավորություններ ունի դիմադրություն ցույց տալու համար: Բացի դրանից, նաև համաշխարհային հանրակցությունը չի հանդուրժի նման գործողությունները (Իսրայելի կողմից)», - հայտարարել է նախարարը:
Նա նաև հավելել է, որ «Իրանի զինված ուժերը կապահովեն միջազգային ծովային երթուղիների անվտանգությունն իրենց նավերի և բոլոր նրանց համար, ովքեր կհայտնվեն անվտանգության իրանական գոտում»:
Ծովում իրանական լցանավերի շրջափակման մասին մարտի 6-ին խոսել է Իսրայելի վարչապետ և պաշտպանության նախարար Բենիամին Նաթանյահուն: Նա նշել է, որ «Իրանը փորձում է իր դեմ սահմանված պատժամիջոցները շրջանցել ծովային ուղիով նավթի մաքսանենգ վաճառքի միջոցով»:

В Тегеране пообещали дать "жесткий ответ" на попытки Израиля блокировать иранские танкеры
Министр обороны Ирана Амир Хатами пообещал Израилю дать жесткий ответ, если ВМС этой страны попытаются блокировать иранскую торговлю нефтью на морских путях. Об этом сообщило в среду агентство IRNA.
Хатами указал, что подобные действия Израиля будут "расцениваться как разбой" и "угроза международной безопасности". "Если такое произойдет, Иран ответит жестко. Наша страна обладает достаточными возможностями, чтобы оказывать сопротивление. Кроме того, и мировое сообщество не приемлет подобных действий [со стороны Израиля]", - заявил министр.
Он также добавил, что "ВС Ирана будут обеспечивать безопасность международных морских маршрутов для своих судов и всех, кто попадает в иранскую зону ответственности".
О блокировании иранских танкеров в море 6 марта высказался премьер-министр и министр обороны Израиля Биньямин Нетаньяху. Он отметил, что "Иран пытается обойти введенные против него санкции путем контрабандной продажи нефти морским путем".