Ամերիկացի օդաչուները հայտնել են Boeing 737 MAX 8-ի աշխատանքում տեղ գտած խնդիրների մասին
Ամերիկյան առնվազն երկու անձնակազմեր անցյալ տարի հայտնել էին  ավտոպիլոտի միացումից հետո Boeing 737 MAX 8 ինքնաթիռի անկանխատեսելի պահվածքի մասին, գրում է The New York Times-ը` հղում անելով  ԱՄՆ-ի կառավարության ավիացիոն պատահարների հաշվառման պահոցին:
«Առնվազն երկու օդաչուներ, որոնք Boeing 737 MAX 8-ով ԱՄՆ-ում թռիչքներ են կատարել կանոնավոր չվերթերով, (անցյալ տարվա) նոյեմբերին անհանգստություն են հայտնել այն բանի առիթով, որ իրենց ինքնաթիռները հանկարծ «սուզվել են» ինքնաղեկասարքի միացումից հետո», - նշում է հրատարակությունը՝ հավելելով, որ երկու դեպքում էլ օդաչուները «կարողացել են վերականգնել (օդանավի) վերելքն ինքնաղեկասարքի անջատումից հետո»:
Ինչպես ընդգծում է The New York Times-ը, խնդիրները, որոնց բախվել են ամերիկացի օդաչուները, նման են այն խնդրիներին, որոնք 2018 թվականի հոկտեմբերին նախորդել են Ինդոնեզիայի Lion Air ավիաըկերության Boeing 737 MAX 8-ի աղետին, որը հանգեցրեց 189 մարդու մահվան: Ճավայի ծովն ինքնաթիռի անկման պատճառները  պաշտոնապես չեն հրապարակվել, բայց մի շարք փորձագետներ կարծում են որ Boeing-ի համակարգչում ներբեռնված ոչ կոռեկտ ծրագրային ապահովումը, հնարավոր է, հանրանավին ստիպել է չնախատեսված  իջեցում սկսել:

Пилоты в США сообщали о проблемах в работе Boeing 737 MAX 8
Как минимум два американских экипажа сообщили в прошлом году о непредсказуемом поведении самолета Boeing 737 MAX 8 после включения автопилота. Об этом в среду написала газета The New York Times, ссылаясь на базу данных правительства США по учету авиационных происшествий.
"По меньшей мере два пилота, которые выполняли полеты на Boeing 737 MAX 8 на регулярных рейсах в США, в ноябре [прошлого года] выразили тревогу по поводу того, что их самолеты внезапно "ныряли" после включения автопилота", - отмечает издание, добавляя, что в обоих случаях пилоты "сумели возобновить подъем [воздушного судна] после выключения автопилота".
По словам одного из пилотов, снижение началось через две-три секунды "после включения автоматической системы".
Как подчеркивает The New York Times, проблемы, с которыми столкнулись американские пилоты, похожи на те, которые предшествовали катастрофе Boeing 737 MAX 8 индонезийской авиакомпании Lion Air в октябре 2018 года, приведшей к гибели 189 человек. Причины падения самолета в Яванское море все еще официально не обнародованы, но ряд экспертов считает, что некорректное программное обеспечение, загруженное в бортовой компьютер Boeing, возможно, заставило лайнер начать внезапное снижение.