Աֆղանցի ուժայինները ոչնչացրել են «Ալ Քաիդայի» ավելի քան 30 զինյալի
Աֆղանստանի ուժայինները «Ալ Քաիդա» (Ռուսաստանում արգելված) ահաբեկչական խմբավորման առնվազն 31 զինյալի են ոչնչացրել Ղազնիի նահանգում իրականացված ավիահարվածի ընթացքում, հայտնել է Աֆղանստանի պաշտպանության նախարարության պաշտոնական կայքը:
«Ղազնիի նահանգի Գիրոյի շրջանում «Ալ Քաիդայի հնդկական ճյուղի» ռազմակայանին հասցված ավիահարվածի հետևանքով ոչնչացվել է 31 զինյալ, որոնց թվում՝ ինը մահապարտ-ահաբեկիչ և նրանց ղեկավար Քարի Արիֆը», - ասված է պաշտպանության նախարարության հայտարարության մեջ:
Աֆղանստանում ընթանում է կառավարական ուժերի և «Թալիբան» արմատական շարժման զինյալների դիմակայությունը, որն ավելի վաղ զգալի տարածք է նվաճել երկրի գյուղական շրջաններում և հարձակում ծավալել խոշոր քաղաքների վրա: Բացի այդ, երկրի տարածքում գործում են ԻՊ (Ռուսաստանում արգելված), «Ալ Քաիդա» ահաբեկչական խմբավորումները և Պակիստանում և Կենտրոնական Ասիայի երկրներում գործող ահաբեկչական շարժումների հետ կապված խմբավորումներ: Աֆղանստանի պաշտպանության և անվտանգության ազգային ուժերն ամբողջ երկրում ահաբեկչության դեմ պայքարի համատեղ գործողություններ են անցկացնում:

Афганские силовики ликвидировали более 30 боевиков "Аль-Каиды"
Афганские силовики ликвидировали по меньшей мере 31 боевика террористической группировки " Аль-Каида" (запрещенное в России) в ходе авиаудара в провинции Газни, сообщается на официальном сайте министерства обороны Афганистана.
"В результате авиаудара по военной базе "индийской ветви Аль-Каиды"  в районе Гиро провинции Газни был ликвидирован 31 боевик, в числе которых девять террористов-смертников и их руководитель Кари Ариф", - говорится в заявлении Минобороны.
В Афганистане идет противостояние правительственных сил и боевиков радикального движения "Талибан", которое ранее овладело значительной территорией в сельских районах страны и развернуло наступление на крупные города. Кроме того, на территории страны действуют запрещенные в РФ террористические группировки ИГ (запрещенное в России), "Аль-Каида" и группировки, связанные с террористическими движениями в Пакистане и странах Центральной Азии. Национальные силы обороны и безопасности Афганистана проводят по всей стране совместные операции по борьбе с терроризмом.