Մոզամբիկում հեղեղումների պատճառով առնվազն 66 մարդ է մահացել
Մոզամբիկի կենտրոնական և հյուսիսային շրջաններում մոլեգնող հեղեղումների պատճառով առնվազն 66 մարդ է մահացել, հայտնել է Agence France-Presse գործակալությունը:
«Հեղեղումների պատճառով մահացել է 66 մարդ: Իշխանությունները տագնապի կարմիր ռեժիմ են սահմանել շարունակվող անձրևների և Իդայ արևադարձային ցիկլոնի մոտենալու պատճառով, որը երկիր կհասնի հինգշաբթի կամ ուրբաթ», - հայտարարել է Մոզամբիկի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Անա Կոմոնոան:
Իշխանությունների տվյալներով, հեղեղումներն ավերել են մոտ 6 հազար բնակելի շենք, տարերքի մոլեգնումից տուժել են մոտ 140 հազար մարդ և ավելի քան 100 հազար հեկտար գյուղատնտեսական հանդակներ: Տեղի ունեցած իրադարձությունների կապակցությամբ իշխանությունները Զամբեզիայի և Տետեի նահանգներում 16 կենտրոն են բացել բնակչությանն շտապ տեղավորելու համար:
Կառավարությունը նաև հանձնարարել Է տարհանել առափնյա շրջանների բնակիչներին, որոնք կարող են տուժել ցիկլոնից: Մոզամբիկում անձրեւների տարեշրջանը հոկտեմբերից ձգվում է մինչև մարտ, ամեն տարի հեղեղումները զոհերի և ավերածությունների են հանգեցնում: 2015 թվականին տարերքից զոհվել է ավելի քան 110 մարդ, ևս 150 հազարը տուժել են:

В Мозамбике из-за наводнений погибли более 60 человек
Не менее 66 человек погибли за последние несколько дней в результате наводнений в центральной и северной части Мозамбика. Об этом в среду сообщило Agence France-Presse.
"Из-за наводнений погибли 66 человек. Власти ввели красный режим тревоги из-за продолжающихся дождей и приближения тропического циклона Идай, который достигнет страны в четверг или пятницу", - заявила официальный представитель правительства Мозамбика Ана Комоноа.
По данным властей, наводнения разрушили около 6 тыс. жилых домов, от разгула стихии пострадали порядка 140 тыс. человек и более 100 тыс. га сельхозугодий. В связи с произошедшими событиями власти открыли в провинциях Замбезия и Тете 16 центров для срочного размещения населения. Правительство также поручило эвакуировать жителей прибрежных районов, которые могут пострадать от циклона.
Сезон дождей в Мозамбике проходит с октября по март, каждый год наводнения приводят к жертвам среди населения и разрушениям. В 2015 году от стихии погибли более 110 человек и 150 тысяч пострадали.