Հոսանքի տակ հրեցին, վայր ընկա, ոտքս է մի քիչ վնասված, բայց իմ հանդեպ որևէ ուղղորդված բան չի եղել. Նաիրա Զոհրաբյան
14/03/2019 16:52
Իմ հանդեպ ուղղորդված բռնություն չի եղել, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց  ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը:
«Ես բախումների ժամանակ երկու կողմերի միջև կանգնեցի, որպեսզի բախում չլինի, հոսանքի տակ հրեցին, ես վայր ընկա, իմ հանդեպ որևէ ուղղորդված բան չի եղել: Ավելին, ոստիկաններն ասացին, որ դուրս գամ, որովհետև այլևս չեն կարողնում իմ անվտանգտությունն ապահովել: Այս պահին դուրս եմ եկել, որովհետև ոտքս մի քիչ վնասված է», - ասաց Զոհրաբյանը:
Պատգամավորը նշեց, որ լարված իրավիճակում կորցրել էր կոշիկը, բայց այն գտնվել է:
Նա ընդգծեց, որ այս պահին իրավիճակը բավականին լարված է ու ինքը որպես մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նախագահ՝ շարունակում է այնտեղ մնալ երկու խնդրով՝ բռնությունը բացառելու և խնդիրները երկխոսության միջոցով կարգավորելու համար:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էին, որ մի շարք քաղաքացիներ բողոքի ակցիա էին իրականացնում՝ ընդդեմ Օպերայի հարակից տարածքի սրճարանների ապամոնտաժման: Քաղաքացիներն ահազանգել էին, որ իրենց նկատմամբ բռնություն է կիրառվում, որից հետո ԲՀԿ-ական պատգամավորներ Նաիրա Զոհրաբյանն ու Արման Աբովյանը եկել էին ցուցարարներին տեսնելու

Целенаправленного насилия против меня не было – Наира Зограбян пострадала во время столкновения между полицией и сотрудниками кафе
14/03/2019 17:58
«Целенаправленного насилия против меня не было», - заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am председатель постоянной парламентской комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Наира Зограбян.
«Во время столкновений я встала между сторонами, чтобы предотвратить столкновение, в потоке меня толкнули, я упала, целенаправленного насилия против меня не было. Более того, полицейские сказали, чтобы я ушла, поскольку больше не могут обеспечить мою безопасность. Сейчас я отошла, так как немного повредила ногу», - заявила Наира Зограбян.
Депутат отметила, что в напряженной ситуации потеряла в какой-то момент свою обувь, но уже нашла.
Она подчеркнула, что ситуация в данный момент довольно напряженная и она как председатель постоянной комиссии по защите прав человека продолжает оставаться здесь по двум причинам – чтобы исключить насилие и урегулировать проблемы посредством диалога.
Ранее сообщалось, что сегодня с утра сотрудники кафе на прилегающей к зданию Национального академического театра оперы и балета им. Александра Спендиаряна территории проводят акцию протеста против сноса этих объектов. Граждане сообщили, что в их отношении применяется насилие и депутаты фракции «Процветающая Армения» Армен Абовян и Наира Зограбян пришли на Театральную площадь, чтобы выслушать их жалобы и допустить насилия в отношении граждан.