Իրեն մի հավատացեք, նա ահավոր սուտասան մարդ է. ՀՀ երկրորդ նախագահի փաստաբանը՝ ՀՔԾ պետի մասին
Դատարանի դահլիճում ասել ենք այն, ինչ պատրաստել էինք խոսելու՝ կապված հիմնավոր կասկածի հետ, անձեռնմխելիության խնդրի հետ, անվտանգության հարցերի հետ, առաջադրված մեղադրանքի հետ, ներկայացված միջնորդության հետ, որը վերաբերում էր կալանքի ժամկետը երկարացնելուն, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատական նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց վերջինիս փաստաբան Ռուբեն Սահակյանը։
«Ասում են՝ Պաշտպանության բանակը իրավունքն չունի խառնվելու ներքին հարցերին, անվտանգության հարցերը միայն սահմաններին պետք է լինեն։ Դա կատարյալ անգրագիտություն է։ Եթե այդպես ասում են, թող հղումներ կատարեն օրենքներին։ Մենք հղում ենք կատարում օրենքներին և ասում ենք՝ դա նաև ներքին հարց է։ Մենք ոչ թե միայն ներքին օրենքներին ենք հղում կատարում, այլ նաև՝ միջազգային փաստաթղթերին», - ասաց պաշտպանը։
Ռուբեն Սահակյանը լրագրողների դիտարկումներին ի պատասխան՝ հարց ուղղեց՝ իսկ ո՞վ է ասում, որ բանակը մասնակցել է քաղաքական զարգացումներին։
«Սասուն Խաչատրյա՞նն ասաց, քննչական մարմի՞նն ասաց։ Ես չեմ հավատում նրանց, նրանց ասածը ջուր է։ Ես ասում եմ՝ 0038 հրամանն իր մեջ որևէ հանցավոր բան չի պարունակում, դրա բացատրությունն ավելի լավ, քան տվել է Սեյրան Օհանյանը, ոչ ոք չի կարող տալ», - ասաց փաստանաբը։
Հարցին՝ ինչպես է վերաբերում ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի այն հայտարարությանը, որ Մարտի 1-ի գործողությունների ժամանակ զինվորներին վարձկանների էին վերածել, որոշ օլիգարխներ վճարում էին իրենց տները պահպանելու համար, Սահակյանը պատասխանեց՝ նման հայտարարություն կարող է անել մարդը, որը նենգափոխում է գործի փաստերը։
«Իրեն մի հավատացեք, նա սուտասան է, ահավոր սուտասան մարդ է։ Ես քրեական գործն եմ կարդում, նման բան չկա։ Գործը կարված է, հարցեր են տալիս, որոնք առնչություն չունեն գործին», - ասաց փաստաբանը։

Не верьте ему, он страшный лжец – адвокат второго президента о начальнике Специальной следственной службы
14/03/2019 18:27
«Сегодня в суде было сказано обо всем том, о чем мы собирались заявить в связи с обоснованностью подозрения, вопросом неприкосновенности, проблемами безопасности, предъявленным обвинением, представленным ходатайством, которое касалось продления срока ареста», - заявил журналистам после судебного заседания по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна адвокат Рубен Саакян.
«Говорят, армия не имеет права вмешиваться во внутренние дела, вопросы безопасности должны быть только на границе. Это полная безграмотность. Если так говорят, пусть делают ссылки на закон. Мы ссылаемся на закон и говорим, это также внутренний вопрос. Мы ссылаемся не только на внутренние законы, но и на международные документы», - заявил адвокат.
Рубен Саакян при этом адресовал журналистам вопрос: «А кто сказал, что армия участвовала в политических событиях?».
«Сасун Хачатрян сказал? Я им не верю, все, что они говорят, просто "вода". Я говорю, что приказ 0038 не содержит ничего преступного. Лучшего объяснения этому, чем дал Сейран Оганян, никто не может дать», - сказал Рубен Саакян.
На вопрос, как он относится к заявлению Сасуна Хачатряна о том, что во время событий 1 марта военнослужащие превратились в наемников, некоторые олигархи платили им за защиту своих особняков, Рубен Саакян ответил, что подобные заявления может сделать человек, который подтасовывает факты дела.
«Не верьте ему, он лжец, страшный лжец. Я читаю уголовное дело, там нет ничего подобного. Дело просто "сшито", там задаются вопросы, которые совершенно не связаны с делом», - заявил Рубен Саакян.