Հարցի լուծում հնարավոր է այն ժամանակ, երբ Բաքուն անմիջականորեն խոսի Ստեփանակերտի հետ. Հայկ Խանումյան (Տեսանյութ)
16/03/2019 14:46
Մարտի 12-ին Ստեփանակերտում Հայաստանի և Արցախի անվտանգության խորհուրդների նիստից հետո դրա արդյունքների ու հիմնախնդրի լուծման հետագա ընթացքի շուրջ Aysor.am-ը զրուցել է Արցախի Ազգային ժողովի «Վերածնունդ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Խանումյանի հետ։
- Պարոն Խանումյան, Ստեփանակերտում օրերս տեղի ունեցավ Հայաստանի և Արցախի անվտանգության խորհուրդների նիստը, որը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գնահատմամբ աննախադեպ էր։ Ինչպե՞ս եք դա գնահատում։
- Կարծում եմ, որ Ստեփանակերտում անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստ անցկացնելը տեղավորվում է Փաշինյանի հայտարարած Արցախի սուբյեկտայնությունը բարձրացնելու բաղադրիչներից մեկը։ Դրա մեջ արտառոց բան չեմ տեսնում։ Ինչ վերաբերում է նիստում արված հայտարարություններին, ապա կարող ենք փաստել, որ Փաշինյանը հաստատակամ է Արցախը բանակցային կողմ վերադարձնելու իր խոստմանը և գտնում է, որ 94 թվականին բուդապեշտյան գագաթաժողովում հաստատված ձևաչափը պետք է վերականգնվի։ Ներկայիս խեղված ձևաչափը իրեն չի արդարացնում։ Տրամաբանական է, որ հարցի լուծում հնարավոր է այն ժամանակ, երբ Բաքուն անմիջականորեն խոսի Ստեփանակերտի հետ։ Ընդհանրապես, հակամարտության պատմությունը ցույց է տալիս, որ ղարաբաղյան հարցում որևէ առաջընթաց ունեցել ենք այն ժամանակ, երբ Բաքուն ու Ստեփանակերտը անմիջականորեն խոսել են իրար հետ։
- Պարոն Խանումյան, ՄԽ համանախագահները իրենց վերջին հայտարարության մեջ կոչ արեցին, որ ձևաչափի փոփոխություններից զերծ մնան կողմերը, բայց Փաշինյանը, փաստորեն, ԱԽ-երի համատեղ նիստում պնդեց իր առաջարկությունը։ Ի՞նչ եք կարծում, դա առճակատման չի՞ բերի։
- Չէ, Մինսկի խմբի համանախագահներն ասում են, որ ձևաչափի փոփոխությունները պետք է բոլոր կողմերի համաձայնությամբ տեղի ունենա և ընդամենը կոչ էին անում, որ մյուս կողմերի հետ այդ թեմայի շուրջ խոսեն։ Միգուցե այդ թեմայի մասին Ալիևն ու Փաշինյանը կխոսեն, նրանք միևնույն ժամանակ կոչ են անում Ադրբեջանին զերծ մնալ պատերազմի շանտաժից։ Այսինքն՝ երկու կողմին էլ անընդհատ փորձում են ինչ-որ բան անել՝ անընդհատ հավասարակշռություն դնելով։ Դա նորմալ է, քանզի միջնորդական առաքելություն են իրականացնում, որը մեծ հաշվով տեխնիկական գործ է։
- Ինչպե՞ս եք պատկերացնում բանակցությունների սեղանի շուրջ Արցախի վերադարձը՝ հուշագիր ստորագրելո՞վ։
- Ճիշտն ասած, ես չեմ պատկերացնում, որ Ադրբեջանը երբևէ կհամաձայնի դրան։ Այսօր կողմերը բավականին հեռու են լուծման հասնելու որևէ տարբերակից։
- Ոչնչի շո՞ւրջ է ընթանում պրոցեսը։
- Համենայնդեպս, կողմերը փորձելու են ցույց տալ, որ իրենք պատրաստ են բանակցությունների ու կառուցողական են։ Համենայնդեպս, ես կարծում եմ, որ Արդբեջանը երբեք չի համաձայնելու ձևաչափի վերականգնմանը, այսինքն՝ Արցախի մասնակցությանը։ Դրան նույնիսկ Ադրբեջանը չի գնալու, հատկապես այսօր։ Հայաստանն էլ կարող է մեղադրել Ադրբեջանին ապակառուցողական լինելու մեջ։
- Եվ հարցը գնում է փակուղի։
- Հարցը փակուղում է ի սկզբանե։ Հարցի լուծում բանակցային ճանապարհով գոյություն չունի, քանզի երեք կողմերի տեսակետները բավականին հեռու են. Ադրբեջանն ուզում է ամեն ինչ, մենք պատրաստ չենք փոքր-ինչ բան զիջելու։ Հետևաբար, նման պարագայում հարցի լուծում բանակցային ճանապարհով լինել չի կարող։ Մենք պետք է մտածենք հարցը մեր օգտին լուծելու մասին։ Բնականաբար, կարևորագույն խնդիրը թերբնակեցված շրջանների բնակեցումն է, որովհետև թե պատերազմի, թե 70 տարիների քաղաքականության հետևանքով Արցախի բնակչությունը չի ավելացել գրեթե։

Карабахский вопрос может быть решен, когда Баку будет говорить непосредственно со Степанакертом – Айк Ханумян (Видео)
16/03/2019 15:53
Корреспондент Aysor.am побеседовал с руководителем фракции «Возрождение» Национального Собрания Арцаха Айком Ханумяном о состоявшемся 12 марта в Степанакерте совместном заседании Советов безопасности Армении и Арцаха и дальнейшем процессе урегулирования карабахского конфликта.
- Господин Ханумян, на днях в Степанакерте состоялось заседание Советов безопасности Армении и Арцаха, которое, по словам премьер-министра Армении Никола Пашиняна, было беспрецедентным. Как Вы оцениваете это?
- Считаю, что проведение в Степанакерте совместного заседания Советов безопасности умещается в одну из составляющих объявленной Пашиняном субъектности Арцаха. Не вижу в этом ничего необычного. Что касается озвученных на заседании заявлений, то можем констатировать, что Пашинян верен своему обещанию вернуть Арцах в переговорный процесс и считает, что установленный на будапештском саммите 94 года формат должен быть восстановлен. Нынешний искаженный формат себя не оправдывает. Логично, что решение вопроса возможно тогда, когда Баку будет непосредственно говорить со Степанакертом. Вообще, история конфликта показывает, что мы достигали прогресса в карабахском урегулировании, когда Баку и Степанакерт говорили друг с другом напрямую.
- Господин Ханумян, посредники МГ ОБСЕ в своем последнем заявлении призвали стороны воздержаться от выдвижения условий для будущих переговоров, а также от требований изменения формата без согласия на то противоположной стороны, однако Пашинян, фактически на совместном заседании Совбезов опять подтвердил свое предложение. Как Вы считаете, не приведет ли это к противостоянию?
- Нет, посредники Минской группы говорят, что изменение формата должно произойти при согласии всех сторон и призывают говорить на эту тему с другими сторонами. Возможно, Алиев и Пашинян поговорят на эту тему, они в то же время призывают Азербайджан воздержаться от шантажа войной. То есть, они постоянно пытаются сказать что-то двум сторонам, постоянно соблюдать баланс. Это нормально, поскольку они осуществляют посредническую миссию, которая по большому счету – техническое дело.
- Как Вы представляете возвращение Арцаха за стол переговоров, путем подписания меморандума?
- Честно говоря, я не представляю, что Азербайджан когда-нибудь согласится на это. Сегодня стороны довольно далеки от какого-то варианта достижения решения.
- То есть процесс проходит вокруг ничего?
- По крайней мере, стороны попытаются показать, что готовы к переговорам и настроены конструктивно. Я считаю, что Азербайджан никогда не согласится на восстановление формата, то есть участие Арцаха в переговорах. Азербайджан не пойдет на это особенно сегодня. А Армения может обвинить Азербайджан в неконструктивности.
- И это тупик?
- Вопрос был в тупике изначально. Решения вопроса путем переговоров не существует, поскольку позиции трех сторон довольно далеки: Азербайджан хочет все, мы немного не готовы уступить что-то. Следовательно, в подобных условиях не может быть решения вопроса переговорным путем. Мы должны подумать о решении вопроса в нашу пользу.