Նոր Զելանդիայում ահաբեկչության զոհերի թիվն ավելացել է
Սաուդցի հպատակ Մոհսեն ալ Մազինին մահացել է ուրբաթ երեկոյան  Նոր Զելանդիայի մզկիթում ահաբեկչության ժամանակ ստացված վնասվածքներից, հայտնում է թագավորության ԱԳ նախարար Իբրահիմ ալ Ասաֆը:
Այսպիսով զոհերի թիվը հասել է 50-ի, ևս 50-ից մի փոքր քիչ վիրավոր հիվանդանոցներում է:
Ուրբաթ Նոր Զելանդիայի Քրայսթչերչ քաղաքում հրաձգություն էր տեղի ունեցել: Նոր Զելանդիայի վարչապետ Ջասինդա Արդերնը կատարվածն ահաբեկչություն էր անվանել: Հարձակման մասնկակցության կասկածանքով ձերբակալվել է 3 մարդ, նրանց թվում Ավստրալիայի քաղաքացի կա:
Մեկին սպանության մեղադրանքներ են ներկայացվել: Սա երկրում ամենախոշոր զանգվածային սպանությունն  է 1943 թվականից հետո, երբ Ֆեզերսթոունում ռազմագերիների բանտում խռովության ժամանակ  սպանվել էր 48 ճապոնացի զինվոր և մեկ նորզելանդացի:
«Վիրավորներից մեկը բուժում է ստանում, իսկ մյուսը ուրբաթ երեկոյան ուղևորվեց Ալլահի մոտ», - ասել է ԱԳ նախարարը, ում խոսքերը ներկայացվում են գերատեսչության կայքում:
Նա նաև հավելել է, որ ահաբեկչության նման ակտը բոլորից պահանջում է շարունակել ջանքներ գործադրել թշնամացման բորբոքման դեմ պայքարի համար և հակազդեցություն ցույց տալ այն ամենին, ինչն ատելության և ահաբեկչության պաատճառ է:

Число жертв теракта в Новой Зеландии возросло
Cаудовский подданный Мохсен аль-Мазини скончался в пятницу вечером в результате ранений, полученных во время теракта в мечети в Новой Зеландии, сообщил министр иностранных дел королевства Ибрахим аль-Асаф.
Таким образом число погибших достигло 50 человек, еще чуть менее 50 раненых находятся в больницах.
В пятницу в двух мечетях новозеландского города Крайстчёрча произошла стрельба. Премьер Новой Зеландии Джасинда Ардерн назвала атаку терактом. Задержаны трое подозреваемых в причастности к нападению, среди них гражданин Австралии. Одному предъявлены обвинения в убийстве. Это самое крупное массовое убийство в стране с 1943 года, когда во время мятежа в тюрьме для военнопленных в Фезерстоуне были убиты 48 японских солдат и один новозеландец.
"Один из раненых проходит лечение, а другой в пятницу вечером отправился к Аллаху", - сказал глава МИД, чьи слова приводятся на сайте ведомства.
Он также добавил, что подобный акт терроризма требует от всех продолжать прикладывать усилия для борьбы с разжиганием розни и оказывать противодействие всему тому, что является причиной ненависти и терроризма.