Նոր Զելանդիան զենքի շրջանառման օրենքը կխստացնի
Նոր Զելանդիայի կառավարությունը որոշել է վերանայել երկրում զենքի շրջանառությունը կանոնակարգող ազգային օրենսդրությունը, հայտնում է  The New Zeland Herald թերթը` հղում անելով Նոր Զելանդիայի վարչապետ Ջասինդա Արդեռնին։
Ըստ նրա՝  «որոշումն այն մասին, որ օրենքը կվերանայվի և կխստացվի, արդեն ընդունվել է կառավարության կողմից»։ Օրինագիծը կհրապարակվի տասն օրից։
Արդեռնը նաև նշել է, որ երկրի օրենսդրությունում կատարվելիք փոփոխությունների հիմնական կետերը կհնչեցվեն գալիք շաբաթվա ընթացքում, բայց դրանց անհրաժեշտությունը չպետք է կասկածի տեղիք տա Քրայսթչերչի ահաբեկչություններից հետո:

Новая Зеландия ужесточит закон об обороте оружия
Кабинет министров Новой Зеландии принял решение о пересмотре национального законодательства, регулирующего оборот оружия в стране. Об этом сообщает издание The New Zeland Herald в понедельник со ссылкой на премьер-министра Новой Зеландии Джасинду Ардерн.
По ее словам, "решение о том, что закон будет пересмотрен в сторону ужесточения, уже принято кабинетом министров". Законопроект будет опубликован через 10 дней.
Ардерн также отметила, что основные моменты предстоящих изменений в законодательстве страны буду озвучены в течение предстоящей недели, однако в их необходимости после терактов в Крайстчерче сомнений быть не должно.