Պենտագոնը հերքել է Սիրիայում հազար զինվորական թողնելու ԱՄՆ-ի պլանների մասին հաղորդումները
ԱՄՆ Շտաբների պետերի միացյալ կոմիտեի նախագահ գեներալ Ջոզեֆ Դանֆորդը հերքել է Սիրիայում հազար զինծառայող թողնելու Պենտագոնի պլանների մասին զանգվածային լրատվամիջոցների հաղորդումները:
Ավելի վաղ Wall Street Journal-ը, հղում անելով աղբյուրներ, հաղորդել էր, որ Միացյալ Նահանգները Սիրիայում «պլանավորում է շարունակել աշխատանքը քրդական ուժերի հետ՝ չնայած սահմանը հատելու և քրդերի վրա հարձակվելու Թուրքիայի սպառնալիքներին»: Թերթի աղբյուրների խոսքով՝ նման պլանների պատճառով ԱՄՆ-ի շուրջ հազար զինծառայողներ կարող են մնալ Սիրիայի տարածքում:
«Պնդումը, որն այսօր խոշոր ամերիկյան թերթն արել է այն մասին, թե ամերիկացի զինվորականները պլաններ են մշակում, որպեսզի գրեթե 1000 ամերիկացի զինծառայող թողնեն Սիրիայում, իրականում հավաստի չէ: Փետրվարին հայտարարված պլանում ոչ մի փոփոխություն տեղի չի ունեցել, և մենք շարունակում ենք կատարել մշտական տեղաբաշխման վայրեր ամերիկյան զորքերի դուրսբերման վերաբերյալ նախագահի հանձնարարությունը», - ասված է Դանֆորդի հայտարարության մեջ, որը տարածել է Պենտագոնի մամուլի ծառայությունը:

Пентагон опроверг сообщения о планах США оставить в Сирии тысячу военных
Председатель объединенного комитета начальников штабов США генерал Джозеф Данфорд опроверг сообщения СМИ о планах Пентагона оставить в Сирии тысячу военнослужащих.
Ранее Wall Street Journal сообщила со ссылкой на источники, что Соединенные Штаты в Сирии "планируют продолжить работу с курдскими силами, несмотря на угрозы Турции пересечь границу и напасть на курдов". По словам источников газеты, в связи с подобными планами около тысячи военнослужащих США могут остаться на сирийской территории.
"Утверждение, которое сегодня сделала крупная американская газета, о том, что американские военные разрабатывают планы, чтобы оставить почти 1000 американских военнослужащих в Сирии, фактически неверно. Никаких изменений в плане, объявленном в феврале, не произошло, и мы продолжаем выполнять поручение президента о выводе американских войск в места постоянной дислокации", — говорится в заявлении Данфорда, которое распространила пресс-служба Пентагона.