Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպել ենք, խոսել ողջությունից, բայց Արցախի ընտրություններից չենք խոսել, թեպետ դրա բարոյական իրավունքը նա ուներ. Վիտալի Բալասանյան (Տեսանյութ)
18/03/2019 15:31
Արցախի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը օրերս Արցախում հանդիպել է Հայաստանի նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ և հորդորում է այդ այցը չկապել «ինչ-որ խմորումների հետ»։
«Սերժ Սարգսյանի մայրն ապրում է Ստեփանակերտում, մեզանից մի քանի կիլոմետր հեռավորության վրա։ Նա ժամանակ առ ժամանակ գալիս է իրենց տուն, ապրում մոր հետ, ուտում է կերակուրները։ Իհարկե, հանդիպել է՝ իմ հետ, մեր բոլոր մարտական ընկերների հետ, հաց ենք կերել, կենացներ ենք խմել, խոսել ենք մեր ողջությունից, բայց ընդհանրապես չենք քննարկել թե նախագահական, թե Ազգային ժողովի ընտրությունները», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արցախի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը։
Թեպետ Արցախում 2020-ին կայանլիք նախագահական ընտրություններում առաջադրվելու հայտեր են ներկայացվում, տարբեր կուսակցություններ հանդես գալիս հայտարարություններով, այդուհանդերձ, Արցախի բարձրաստիճան պաշտոնյայի խոսքով, Սերժ Սարգսյանը որևէ ակնարկ չի արել Արցախում 2020-ին կայանալիք ընտրությունների մասին, նրա հետ այդ թեմայով որևէ խոսակցություն չի ծավալվել։
«Այդ թեմայով ոչ մի խոսակցություն չի գնացել, բայց դրա բարոյական իրավունքն ունի, միանշանակ։ Բոլոր նախկին նախագահներն էլ դրա բարոյական իրավունքն ունեն։ Նիկոլ Փաշինյանն էլ իրավունք ունի՝ և բարոյական, և կարգավիճակից ելնելով։ Բայց բոլորս լսեցինք չէ՞, որ Փաշինյանը հայտարարեց, թե Արցախի ներքաղաքական հարցերին Հայաստանը չի խառնվելու և ընտրություններում ով կընտրվի երկրի առաջին դեմք, ես համագործակցելու եմ նրա հետ», - ասաց Վիտալի Բալասանյանը։

Встречались с Сержем Саргсяном, поговорили о жизни и здоровье, но выборы не обсуждали – Виталий Баласанян (Видео)
18/03/2019 17:37
Секретарь Совета безопасности Республики Арцах Виталий Баласанян на днях встретился в Арцахе с третьим президентом Армении Сержем Саргсяном и призывает не связывать этот визит с «какими-то развитиями».
«Мать Сержа Саргсяна живет в Степанакерте, на расстоянии нескольких километров от нас. Он время от времени приезжает к ней, живет с матерью. Конечно, встречался со мной, со всеми нашими боевыми друзьями, посидели, пообедали, произнесли тосты, поговорили о жизни и здоровье, но ни о президентских, ни о парламентских выборах не говорили», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am секретарь Совета безопасности Арцаха.
Несмотря на то, что уже есть заявки на выдвижении кандидатов в президенты на выборах 2020 года, разные партии выступают с заявлениями, тем не менее, по словам Виталия Баласаняна, какого-либо разговора с Сержем Саргсяном на эту тему не было.
«На эту тему разговора не было, но моральное право на это у него, безусловно, есть. Все бывшие президенты имеют моральное право на это. И у Никола Пашиняна есть право и моральное, и исходя из статуса. Но мы все слышали, что Пашинян заявил – Армения не будет вмешиваться во внутренние вопросы Арцаха и он будет с ним сотрудничать  с тем, кто будет выбран первым лицом республики», - сказал Виталий Баласанян.