Ես լիարժեք ողջունում եմ Օպերայի շրջակայքում քաղաքապետարանի սկսած գործընթացը. Անահիտ Թարխանյան
Երևանի քաղաքապետարանը հրաշալի նախաձեռնություն է սկսել, Օպերայի տարածքի սրճարաններն ապամոնտաժելով՝ քաղաքային իշխանությունները շատ մեծ գործ են անում, Aysor.am-ի հետ զրույցում տեսակետ հայտնեց ճարտարապետ Անահիտ Թարխանյանը։
Նրա խոսքով՝ կասկածից վեր է, որ Օպերայի տարածքում տեղակայված բոլոր սրճարանները պետք է ապամոնտաժվեն, կանաչ տարածության վերականգնմամբ պետք է ապահովվի Փոքր Կենտրոնի մաքուր օդի գոնե մի որոշ զանգվածը։
«Սա այն առաջնայինն էր, որ պետք է արվեր։ Ես լիարժեք ողջունում եմ քաղաքապետարանի սկսած գործընթացը։ Ինչ վերաբերում է Օղակաձև այգում գործող սրճարաններին, ապա սա լրիվ այլ խոսակցություն է։ Այստեղ ավելի խոր ուսումնասիրություններ են անհրաժեշտ։ Դրա հիման վրա պետք է համապատասխան որոշում կայացվի. ովքեր աշխատում են օրինական դաշտում, պետք է շարունակեն աշխատել, ովքեր ոչ, նրանց համար նոր լուծումներ գտնվեն», - ասաց մեր զրուցակիցը։
Ճարտարապետին խնդրեցինք անդրադառնալ նաև մայրաքաղաքի բնակելի շենքերի տանիքներում ներկառուցված մանսարդների (ձեղնահարկերի) ապամոնտաժման հնարավոր քայլին, ինչին ի պատասխան նա նշեց, որ դրանց ներկայիս տեսքը խաթարում է Երևանի ճարտարապետական դեմքը։
«Նոր վերանախագծում պետք է արվի, մանսարդները ոչ թե պետք է վերացվեն, այլ դրանց պետք է թամանյանական ոճին համահունչ ձևավորում տրվի։ Շինարարությունն իրականացված է, բայց իրականացված է տգեղ։ Ինձ թվում է՝ պետք է նոր ճակատներ մշակել։ Եթե ճիշտ վերանախագծում իրականացվի, շենքերի վերին հարկերում կառուցված շինությունները կարող են մնալ։ Միջազգային պրակտիկայում դա շատ ընդունված է», - ասաց Անահիտ Թարխանյանը։
Զրույցի վերջում Անահիտ Թարխանյանը քաղաքապետարանի ուշադրությունը հրավիրեց Երևանում բազմաթիվ խախտումներով աշխատող բազալտի արտադրամասերի հետևանքների վրա։
«Մայրաքաղաքի փոշու գրեթե 40-50 տոկոսը հենց այդ 300 արտադրամասերի գործունեության հետևանքով է լինում։ Այլ խնդիր է նախկին Երիտասարդական պալատի հարակից տարածքում բազալտի արտադրամասը։ Սա ուղղակի խայտառակություն է։ Այնտեղ աղում են խիճը և վաճառում։ Փոշու ամենամեծ տոկոսն այդտեղից է դուրս գալիս։ Առանց մտածելու՝ օր առաջ պետք է փակել այդ արտադրությունը», - ասաց ճարտարապետը։

Architect hails Municipality’s initiative on demounting cafes in Opera territory
Yerevan municipality has started a brilliant initiative by demounting cafes in the territory of Opera, architecture Anahit Tarkhanyan said, speaking to Aysor.am.
He said it is above any doubts that all the cafes in the Opera territory must be demounted and clean air in downtown Yerevan must be ensured by creating green territories.
“This was the first thing that should have been done. I hail the process launched by the municipality. As to the cafes acting in the Oval park, this is completely other conversation. They need deeper studies,” she said.
As to the attics built on the residential buildings, the architect said that their appearance distorts the architectural face of the capital.
“My opinion is that the attics should not be demounted by receive a special style to be in the harmony with the capital’s style. The existing ones are not beautiful. They need to be changed,” Tarkhanyan said that if changed they may be preserved.
The architect also drew the attention of the Municipality on the consequences of the basalt workshops acting in Yerevan with violations.
“About 40-50% of the dust is the result of activity of 300 workshops. The basalt workshop acting near the former Youth Chamber is a shame, the biggest share of dust comes from there. Without thinking which production must be closed,” she said.