Մենք գիտենք, որ մամուլի դեմ հետապնդուներ չի կարելի անել. Նիկոլ Փաշինյան
Մենք գիտենք, որ մամուլի ազատությանը չի կարելի կպնել, մամուլի դեմ հետապնդուներ չի կարելի անել, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մենք հիմա աշխատում ենք տարբեր կազմակերպությունների հետ, որպեսզի Հայաստանում լրատվամիջոցների աջակցության հիմնադրամ ձևավորվի կառավարությունից անկախ: Ինչո՞ւ դա չենք անում բյուջեով, որովհետև եթե բյուջեով անենք, դա կնշանակի, որ մենք այդ ֆինանսական լծակներով ուզում ենք կանտրոլի տակ դնել լրատվամիջոցներին», - ասաց Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանում մամուլի ազատության հետ կապված որևէ պրոբլեմ չի լինելու և հակամամուլային գործողություններ չեն արվելու:
Անդրադառնալով դիտարկմանը, թե ինչպե՞ս կարելի է պայքարել ֆեյք լուրեր տարածող լրատվամիջոցների դեմ՝ Փաշինյանն ասաց.
«Մամուլին ազատությունը ես չեմ տվել, ՀՀ սահմանադրությունն է տվել, գուցե նաև հեղափոխությունը նոր հնարավորություն է ստեծել: Վերահսկողության մասին դուք կարող եք մտածել, ընթերցողը կարող է մտածել»:

Мы знаем, что нельзя преследовать медиа – Никол Пашинян
«Мы знаем, что нельзя ограничивать свободу слова, нельзя преследовать медиа», - заявил сегодня на пресс-конференции премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Мы сейчас работаем с различными организациями, чтобы в Армении был сформирован фонд поддержки средств массовой информации, независимый от правительства. Почему мы не делаем этого за счет бюджета? Поскольку если сделать за счет бюджета, то это может расцениваться, как желание поставить под контроль средства массовой информации с помощью финансовых рычагов», - сказал премьер.
Он подчеркнул, что в Армении каких-либо проблем со свободой СМИ не будет и действия против прессы предприниматься не будут.
Касаясь вопроса, как можно бороться против СМИ, распространяющих фейковые новости, Никол Пашинян заявил: «Свободу средствам массовой информации предоставлял не я, эта свобода гарантируется  Конституцией, может быть, революция также создала новую возможность. О контроле можете думать вы, может думать читатель».