Մենք գիտենք, որ մամուլի դեմ հետապնդուներ չի կարելի անել. Նիկոլ Փաշինյան
Մենք գիտենք, որ մամուլի ազատությանը չի կարելի կպնել, մամուլի դեմ հետապնդուներ չի կարելի անել, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մենք հիմա աշխատում ենք տարբեր կազմակերպությունների հետ, որպեսզի Հայաստանում լրատվամիջոցների աջակցության հիմնադրամ ձևավորվի կառավարությունից անկախ: Ինչո՞ւ դա չենք անում բյուջեով, որովհետև եթե բյուջեով անենք, դա կնշանակի, որ մենք այդ ֆինանսական լծակներով ուզում ենք կանտրոլի տակ դնել լրատվամիջոցներին», - ասաց Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանում մամուլի ազատության հետ կապված որևէ պրոբլեմ չի լինելու և հակամամուլային գործողություններ չեն արվելու:
Անդրադառնալով դիտարկմանը, թե ինչպե՞ս կարելի է պայքարել ֆեյք լուրեր տարածող լրատվամիջոցների դեմ՝ Փաշինյանն ասաց.
«Մամուլին ազատությունը ես չեմ տվել, ՀՀ սահմանադրությունն է տվել, գուցե նաև հեղափոխությունը նոր հնարավորություն է ստեծել: Վերահսկողության մասին դուք կարող եք մտածել, ընթերցողը կարող է մտածել»:

Current authorities aware of inadmissibility of persecutions against mass media: Pashinyan
We know about inadmissibility of persecutions against mass media, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said at a press conference today.
“We are working with different organizations to form a fund of support to mass media in Armenia that will be independent from the government,” Pashinyan said, adding that it is not being done on the account of the state budget as in such case it will mean taking the control over mass media.
He stressed that there will be no problems in Armenia regarding the freedom of press and no actions against mass media will be undertaken.
As to how to fight against mass media spreading fake news, Pashinyan said that he was not the one who gave freedom to press, it is ensured by the Constitution but the revolution, in its turn, gave them some new opportunities to it too.